Dijital PR ve Online İtibar Yönetimi

Dijital PR ve Online İtibar Yönetimi

Dijital PR ve Online İtibar Yönetimi

Online itibar yönetimi, internet ortamında faaliyet gösteren firmaların nasıl bir imaj çizdiğinin kanıtıdır. Dijital PR ise, firmanın kendini ön plana çıkartmak için yaptığı işlemlerin bütünüdür.

Günümüzde çoğu firma hizmetlerini internet üzerine taşımıştır. Hemen hemen her tüketicinin internete erişiminin olması, online itibar yönetimi ve dijital PR gibi önemli konuların araştırılmasına vesile olmaktadır.

Bir firmanın başarılı olabilmesi ve başarılı olmaya devam edebilmesi için hem itibara hem de PR çalışmalarına dikkat edilmelidir. Aksi halde firma ne kadar kaliteli olursa olsun, internet ortamında kötü olarak değerlendirilecektir.

Dijital PR ve Online İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar yönetimi, temel olarak firmaların internet üzerinde çizmiş olduğu imajın ve diğer tüm izlerin bütünüdür. Her firma, başarılı olabilmek adına itibarını korumalı ve güçlendirmelidir. Zira internet ortamında iyi olmayan hizmet veya ürünün bilgileri hızla yayılmakta ve bu hizmet veya ürünü sunan firma itibarını kaybetmektedir. Bu tarz sorunlar yaşanmaması adına mutlaka dijital itibar unsuruna dikkat edilmelidir.

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet üzerinden hizmet veren tüm firmaların ilk dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi de online itibardır. Online itibarın oluşturulabilmesi, korunabilmesi ve en önemlisi geliştirilebilmesi için profesyonel destek almak oldukça önemlidir. Zira online itibar yönetimi süreçleri iyi bir şekilde takip edilmeli, firmanın vizyon ve misyonuna uygun olacak şekilde hareket edilmelidir. İtibar yönetimi için önemli olan hususlar şu şekildedir:

 • Doğru sosyal medya kullanımı
 • İnternet aktifliği
 • Müşteri ile hızlı iletişim
 • Doğru etkileşim
 • Özenli web sitesi
 • Öneri ve şikâyet kutusu kullanımı

Bu ve bunun gibi itibar için önemli unsurlara dikkat edilmesi, hem marka yönetimi hem de site içi trafiğin arttırılmasına yarımcı olacaktır. Tüm bunların yapılabilmesi için uzman yardımı alınması tavsiye edilmektedir.

Online İtibar Yönetimi Süreci

Online itibar yönetimi geniş bir süreci kapsamaktadır. Zira itibarın oluşturulabilmesi ve korunabilmesi için birçok eylem bütünün takip edilmesi gerekmektedir. Hem kurumsal hem de bireysel itibarı oluşturmak için yapılması gereken adımlar, aşağıdaki listede açıklanmaktadır.

 • İlk olarak kapsamlı ancak çok kalabalık bilgi içermeyen bir web sitesi açılmalıdır. Bu sayede siz ve firmanızla ilgili bilgi almak isteyen bireyler, bu bilgilere rahatça ulaşabilecektir.
 • Sosyal medya yönetiminizi profesyonel bir şekilde yapmalı ve sosyal medya hesaplarınızı aktif olarak kullanmalısınız.
 • Müşterilerinizin şikâyetlerini belirtebileceği bir öneri ve şikâyet paneli oluşturmalı ve müşterilerinizin memnuniyetsizliğini çözmeye odaklanmalısınız.
 • Şahsınızın ya da markanızın itibarını arttırmak için özür dilemekten çekinmemeniz oldukça önemlidir.
 • Güçlü bir itibar oluşturabilmek için profesyonel destek almaktan kaçınmamalı, itibar süreç ve araçlarının uzmanlar tarafından yönetilmesini sağlamalısınız.

Belirtilen hususlar göz önünde bulundurulduğu ve bu doğruda hareket edildiği takdirde,  firmanın başarısı oldukça yüksek olacaktır. İnternet üzerinde kurulacak itibar için online itibar yönetimi kurallar konusuna da dikkat edilmelidir.

Dijital PR Nasıl Yapılmalıdır?

Dijital PR, firmanın iletişim bütününe verilen genel bir addır. İnternet ortamında hizmet veren firmalar, markalarını tanıtmak ve bilinirliklerini arttırmak için doğru bir marka yönetimi yapmalıdır. Bu noktada PR, hem ürünler hem de firmanın devamlılığı için oldukça önemlidir. Zira pek çok firmanın başarısız olmasının temel nedeni, yanlış dijital PR yöntemlerinin uygulanmasıdır.

Dijital platformlarda ismini duyurmak, itibar kazanmak, güvenilir hale gelmek ve satışların arttırılmasını sağlamak için birden fazla yöntemin kullanılması gerekmektedir. Çünkü internet ortamında her bilgi çok hızlı yayılmakta ve kötü bir yorum almanız bile tüm itibarınızı zedelemeye yetebilmektedir. Bu nedenle yapılabilecek en iyi dijital PR çalışması; doğru ve kaliteli ürünler kullanmak, güvenilir bir marka sahibi olmak, ürünlerin tanıtımını yalan söylemeden yapmak, yapılan hataları kabullenmek ve müşteri memnuniyetine önem vermek şeklindedir.

Online İtibar Yönetimi Hangi Çalışmaları Kapsar?

Kurumsal firmalar, mutlaka itibar yönetimini doğru bir şekilde yapmaktadır. Online itibar yönetimi araçlar, bu noktada büyük bir önem taşımaktadır. Online itibar yönetiminin profesyonel bir şekilde yapılabilmesi için ilk olarak doğru stratejilerin benimsenmesi gerekir. Sonrasında ise müşteri memnuniyeti, SEO, reklam çalışmaları, şikâyetlerin değerlendirilmesi gerekmekte ve hizmet kalitesinin arttırılması sağlanmalıdır. Online itibar yönetimi şu aşamalardan oluşmaktadır.

 1. Hedef kitlenin ilgisini çekmek
 2. Markanın tercih edilebilir olmasını sağlayacak eylemler yapmak
 3. Pazarlama sürecini yöneterek düzenlemeler yapmak
 4. Markaya sahip çıkmak ve itibarın büyümesini sağlamak

Dijital Marka İmajı Neden Önemli?

Pek çok firma, kurumsal itibar yönetimi önemini merak etmektedir. Bu noktada, internet üzerinde tüketicilerin aldığı hizmet ya da ürünleri daha kolay bir şekilde eleştirebildiği bilinmelidir. Yani, firmanıza veya ürünlerinize dikkat etmezseniz, oluşturmak istediğiniz imaj yok olacaktır. Bu da, satışlarınızın azalmasına ve hatta batma düzeyine gelmenize neden olabilir. Bu nedenle profesyonel destek alarak itibarınızı oluşturmanız ve sürekli olarak geliştirmeniz oldukça önemlidir.

SEO Online İtibar Yönetiminin Bir Parçası Mıdır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), ilgili armalarda ön plana çıkmanıza, bilinirlik ve tercih edilebilirlik seviyenizin artmasına yardımcı olacak bir eylemdir. Bu nedenle Google itibar yönetimi için SEO çalışmaları yapmak oldukça önemlidir. Bu çalışmalar, ön plana çıkmanızı ve itibarınızı güçlendirmenizi sağlayacaktır.

Diğer firmaların yapmış olduğu online itibar yönetimi örnekleri incelendiği zaman, neredeyse tüm firmaların SEO uyumuna dikkat ettiği ve bu doğrultuda çalışmalar yaptığı rahat bir şekilde görülebilmektedir.

 

Son Eklenen İçerikler ;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir