uluslararasi-seo-1

Uluslararası SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

ULUSLARARASI SEO VİDEO EĞİTİMİ

Uluslararası SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte birçok anlamda coğrafi sınırlar kalkmış durumdadır. İnsanlar artık gerek bilgiye, gerekse ürünlere ülke fark etmeksizin internet aracılığı ile kolaylıkla ulaşabilmektedir. Tüm bunlar için ise insanların en sık kullandıkları sayfa şüphesiz ki arama motorları olmaktadır. Web sitesi sahipleri de bu sebeple arama motoru listelerinde üst sıralarda görüntülemeyi siteleri için temel hedef haline getirmektedirler. Bunu yapmanın en etkili yolu şüphesi ki SEO çalışmaları olmaktadır.

İnternet sitelerinin uluslar alanda fark edilmesini sağlamak için ise uluslararası SEO çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmaların temelini ise bölge ve dil çalışmaları almaktadır.

Uluslararası SEO Çalışması Nedir?

Uluslararası SEO çalışması denildiğinde akla gelmesi gereken ilk nokta; web sitesinin bulunduğu ülkenin sınırlarını aşacak bir şekilde çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekliliği olmaktadır. Bu sayede farklı ülkelerde bulunan ve farklı dilleri konuşan insanlarda sizin web sitenize ulaşabilmektedir. Bu çalışmalar sayesinde de dünya üzerinde bulunana hedef kitleye ulaşması sağlanmaktadır.

Diğer bir yandan sadece ülkemizde ki hedef kitle için gerçekleştirilen yapılan seo çalışmalarına yerel seo çalışmaları denmektedir ve uluslararası seo çalışmalarına göre daha düşük maliyet, zaman ve bilgiye mâl olmaktadır.

Uluslararası seo çalışmaları yapılırken uzman bir ekip ile çalışmak son derece önemli olmaktadır. Çünkü hedef kitlenin bulunduğu bölgenin dilinin özelliklerinin bilinmesinin yanı sıra algoritmaların ve arama değişkenlerininde profesyonel bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.

Hangi Sektörde Uluslararası Seo Çalışmaları Yapılır?

Uluslararası SEO çalışmasını bütün sektörler yapabilir. Bu çalışmayı yapmak için gerekli kriterler sektör farklılıkları olmak yerine firmaların hedefleri olmaktadır. Yurtdışı ile ticaret yapan firmalar veya yurtdışına ürün gönderen firmalar hedef kitlelerinin bulundukları bölgelere özel olarak SEO çalışması yapması gerekmektedir.

Uluslararası SEO çalışmaları sayesinde firmalar dünyaya rahatlıkla açılabilmektedir. Bu çalışmalar sayesinde hedef bölgelerinde istedikleri imajı yaratabilirler ve bu sayede hedef kitlelerine çok daha rahat bir şekilde ulaşabilirler.

Uluslararası Seo Çalışmaları Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uluslararası SEO çalışmalarını yaparken, çalışmalar titizlikle ve profesyonelce yönetilmesi gerekmektedir. Bu sebeple, sizler için bu optimizasyonu yapmak için gerekli olan noktaları derledik.

  • Web sitesi için hazırlanan tüm içeriklerin hedeflenen kitlenin seviyesine uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu seviyelerin belirlenmesi için ise ziyaretçilerin davranış ve deneyimlerinin ölçülmesi gerekmektedir.
  • Web sitesi için içeriklerin hedeflenen bölgelere uygun olan dillere çevrilmesi gerekmektedir. Bu çevirileri yaparken, bölgede kullanılan ağızlara, mal ve hizmetlere dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Faaliyetlerin düzenleneceği bölgede mevsim değişikliklerine dikkat edilmesi de uluslararası SEO çalışmalarında önemli bir diğer noktayı oluşturmaktadır.
  • Bunların yanında faaliyetin sürdürüldüğü sektörde ki değişiklikler de dikkate alınması gereken bir diğer nokta olmaktadır.
  • Uluslararası pazarda faaliyet göstermeyi planlayan bir firmanın o bölgedeki rakiplerini dikkatli bir şekilde takip etmesi ve profesyonel alanda analizlerin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalardan çıkan sonuçlar ise çalışmalara entegre edilmesi gerekmektedir.
  • Seo çalışmalarında kullanılan kelimeler sizlere potansiyel arama oranlarını vermektedir. Bu oranlar ile gerçek site trafiği arasında farklılıkların oluşması ise son derece doğal olmaktadır. Bu farkın en az seviyeye indirilmesi için ise kelimeler üzerine dikkatli bir şekilde çalışılması gerekmektedir.
  • Ülkelere göre arama motorlarının kullanım sıklıkları da değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple hedeflenen ülkelerde en çok kullanılan arama motorlarının kullanılması gerekmektedir.
  • Üst sıralarda listelenmek istenilen ülkelerde değişen trendler yakın bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.
  • Optimizasyonda çok önemli olan bir diğer nokta da hedef kitlenin en iyi şekilde tanınması olmaktadır. Bu sayede kullanıcıların hareketleri önceden tahmin ederek, onların deneyimlerinin iyileştirilmesi olmaktadır.
  • Pazara girilmek istenilen bölgedeki kullanıcıların online davranışlarının nasıl olduğunu anlamanız gerekmektedir. Bu analizlerden çıkan sonuçların SEO çalışmalarına entegre edilmesi gerekmektedir. Davranışlarda gerçekleşen değişikliklerinde en kısa süre içerisinde sisteme uyarlamasının yapılması gerekmektedir.

Tüm bunların yanında çalışılmak istenilen ülkelerde ki SEO otoritelerinin sürekli olarak değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır. Bu sebeple site dışı SEO çalışmalarına da özen gösterilmesi gerekmektedir.

Uluslararası SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Uluslararası SEO çalışmaları; site dışı SEO çalışmaları ile yerel SEO çalışmaları ile birlikte yürütülmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise hem yerel SEO çalışmalarının hem de uluslararası SEO çalışmalarının bir bütün olması ve ancak bu şekilde arama motorlarının listelerinde üst sıralar yer alabilmenin mümkün olmasıdır.

1- Hedef Dil Seçimi

Yurtdışı pazarına açılmak isteyen firmaların öncelikli olarak yapması gereken hitap edeceği dili belirlemek olmalıdır. Uluslararası SEO çalışmalarında genellikle İngilizce tercih edilmesine rağmen, yerel dillerin kullanılması hem daha etkili hem de daha az maliyetli olmaktadır. Dili belirlemek çalışmaların ilk ve en önemli adımı olmaktadır. Diğer bir yandan firmalar çok dilli bir seçim de yapabilmektedir. Bu yöntem çok daha fazla maliyet ve profesyonellik gerektirmektedir.

2-Hedef Bölgenin Seçilmesi

Hedef bölgenin ya da ülkenin seçilmesi çalışmalar açısından çok önemli olan bir diğer konu olmaktadır. Genel bir çalışma yapmak hem etkili bir sonuç alınmasını etkilemektedir, hem de rakiplerin daha fazla güçlenmesine sebep olmaktadır.

3- Hedef Kitlenin Detaylı Analizi

İlk iki aşamayı belirledikten sonra sıra hedef kitlenin detaylı analizine gelmektedir. Bu kısımda hedeflenen kitlenin detaylı bir şekilde tanınması esas olmaktadır. Bu analizlerin içerisinde hedef kitlenin davranışları ve alışkanlıkları bulunmalıdır. Bunların yanı sıra hedef kitlenin arama motoru arama alışkanlıklarının bilinmesi gerekmektedir.

4- Rakiplerin Analiz Edilmesi

Ulaşılmak istenilen pazara etki eden diğer firmaların olduğu da dikkate alınması gerekmektedir. Bu sebeple SEO çalışmalarına başlamadan önce rakiplerin detaylı analizlerinin yapılması elzem olmaktadır. Bu analizlerinin yanı sıra rakiplerin SEO çalışmalarının da dikkatli bir şekilde takip edilmesi ve gerekli güncellemelerin yapılması gerekmektedir.

5- Anahtar Kelimelerin Doğru Bir Şekilde Belirlenmesi

Uluslararası SEO çalışmalarında hem yerel hem de uluslararası SEO çalışmalarına aynı anda özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sebeple anahtar kelime seçimleri yaparken her iki alanında anahtar kelimeleri üzerinde çalışılması gerekmektedir. Bunun için bölgeye uygun arama hacmi yüksek olan kelimelerin anahtar kelime olarak seçilmesi gerekmektedir.

Anahtar kelimelerin doğru bir şekilde seçilmesi web sitelerinin görünürlüğünü arttırmaktadır. Bu kelimelerin belirlenmesi için birçok araç bulunmaktadır.

6- Site İçi Ve Site Dışı SEO Çalışmaları

SEO çalışmalarının başlangıç adımı web sitesinde bulunan hataların kontrolü ve SEO optimizasyonu yapılması olmaktadır. Bu adım tamamlandıktan sonra ise site dışının uluslararası ve yerel SEO çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalarının önemli ve gerekli unsurların belirlenerek çalışmalara entegre edilmesi gerekmektedir.

7- Bütçe Planlama Çalışmalarının Yapılması

Uluslararası SEO çalışmalarına başlanmadan önce gerekli bütçenin

ayarlanması gerekmektedir. Bu aşamada bütçenin doğru bir şekilde belirlenmesi önemli olmaktadır. Diğer bir yandan uluslararası SEO çalışmalarının yerel SEO çalışmalarına oranla çok daha uzun sürdüğü dikkate alınması gerekmektedir. Bu sebeple de maliyeti yüksek olmaktadır. Bu etkenler dikkate alınarak bütçenin doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir.

Sonuç olarak eğer bir firma uluslararası pazara yönelmek istiyorsa hedef kitleyi etkilemek için en etkili yol internet olmaktadır. İnternette var olmanın en önemli noktası ise doğru SEO çalışmalarının yapılması olmaktadır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir