Türkiye'de olmayan iş fikirleri

Yurtdışında Olup Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Yurtdışında Olup Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Türkiye aslında girişimciliği en az gelişmiş ülkelerden biri olarak görünebilir. Halihazırda var olan veya üretilmiş iş konseptleri, ülkemizdeki girişimciler ve yatırımcılar tarafından genellikle olmayanlara tercih edilmektedir. Mali kayıp korkusu tipik olarak bunun için ana gerekçedir. Özellikle şu anda çok sayıda kârlı girişiminiz varsa ve paranızın bir kısmını Türkiye’de olmayan yenilikçi iş konseptlerine yatırabiliyorsanız bu gerçekten avantajlı bir durum olacaktır.

Yapılmamış ürün ve hizmet odaklı iş kavramlarının çok fazla potansiyele sahip olması ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, ana avantajlarından biridir. Elbette, gerçek dünya piyasa koşullarında henüz teste tabi tutulmamış bir iş fikri, beklendiği gibi performans da göstermeyebilir.

Yapılmamış İş Fikirlerini Uygulamaya Koyarken Ne Yapılması Gerekir?

Bir İş Planı Oluşturma

Amaçlanan iş fikri, öncelikle bir iş planının konusu olmalıdır. Bu iş planını yazarken, işle ilgili olabilecek tüm sorularınızı yanıtlamaya çalışın.

Piyasa Araştırması

Önerilen şirket girişiminin en doğrudan ilişkili olduğu pazarı inceleyin. Bir ürün sunmak istiyorsanız, bunun için bir pazar olup olmadığını düşünmelisiniz. Bir hizmet sunmayı planlıyorsanız, hizmet vermek istediği pazarın ilgilenmediği bir veya iki endişe arasında herhangi bir farklılık olmadığından emin olun.

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Parti Otobüsü

Organize, hızlı karar verme becerisine sahip, müşteri hizmetlerinde deneyim sahibi ve insanlarla çalışmaktan zevk alan kişiler için bir parti otobüsü işine başlamak harika bir seçenek olabilir. Parti otobüsleri başka ülkelerde yaygın bir endüstridir. Etkinlik düzenlemek isteyen kişiler, planlaması basit, benzersiz ve farklı bir deneyim yaşamayı seçebilirler.

Hırdavat Kiralama Hizmeti

Bugün, evde küçük bir onarım işi için bir uzman aramak oldukça pahalıdır. Amerika ve Avrupa’da ağaç kesme makineleri, kaynak ekipmanları, matkaplar gibi çeşitli ürünler kiralanmaktadır. Donanımı uygun fiyata kiralayarak, kullanacak olanlar onarım yapabilirler. Satış, kiralamaya ek olarak geliri de artırabilir.

Tek Sefer Kullanılabilir Şarj Cihazları

Gece kulüplerinde, sahilde, kampta veya başka mekanlarda telefonların hemen şarj edilmesi gerektiğinde tek kullanımlık şarj cihazları ön plana çıkıyor. Çin’de yapılan bu ürünler başka ülkelerde de kullanılmaktadır. Telefonu şarj etmek için zaman ayırmanız gerekse de, bu ürünleri çok düşük bir fiyata ve yüksek bir kar marjıyla satabilirsiniz.

Sos Dükkanı

Kötü hazırlanmış bir yemek bile soslarla güzelleştirilebilir. Özellikle Almanya’da popüler bir iş konsepti olan sos dükkanları fazlasıyla popülerdir. Türkiye’de sos tüketimi son beş yılda ise dört kat arttı. Türkiye gibi insanların lezzete değer verdiği bir ülkede, bu çok kazançlı bir iş konsepti olabilir. Ayrıca online satış da bir seçenek.

Kapsül Hostel

Avrupa’da kapsül hostel konsepti oldukça popüler. Türkiye’nin sahip olmadığı bir ticaret sektörü. Hem bölge halkı hem de ziyaretçiler, turizm açısından da oldukça önemli olan bir kapsül hostel konseptini ilginç bulacaktır. Turistik bölgelere özel olarak sunulacak olan kapsül hostel oldukça başarılı olma potansiyeline sahiptir.

Seyahat Planlama Hizmeti

Türkiye’de seyahat planlama hizmeti diye bir şey yoktur. Dünyanın en önemli turizm bölgelerinden biri Türkiye’dir. Türkiye sınırları içinde hem yerli hem de yabancı turistlere seyahat danışmanlığı hizmeti vermek önemli bir iş potansiyeline sahiptir. Yurtdışında yüksek ücretli kariyerlerden biri, özellikle bir kişi veya grup için bir gezi planlamaktır. Ayrıca Türkiye’nin de başarılı olabileceği bir alandır.

Hayvan Kiralama Hizmeti

İlk hayvan kiralama hizmetleri dünya genelinde belirli sürelerle sunulmaya başlandı. Ancak Türkiye hayvan kiralama hizmeti vermemektedir. Birkaç aylığına bu hizmeti veren işletmelerden hayvan kiralayabilecek insanlar mevcuttur(inek gibi).

Çamaşır Hizmetleri

Tüm dünyada belirgin bir şekilde kullanılan bir iş konsepti çamaşır hizmetleridir. Ülkemizde 1+0 veya 1+1 hanelerin artmasıyla Türkiye’de olmayan bir hizmet olan çamaşır hizmeti ön plana çıkıyor. Bozuk parayla çalışan otomatlar gibi çamaşır makineleri bu işlevi kolaylıkla sağlayabilir.

Kaçış Odası

Resmi bir eğitim gerekli olmamasına rağmen, bu iş fikri, tasarım ve diğer yaratıcı sektörlerde uzmanlığa sahip olmaktan daha fazla fayda sağlayacaktır, çünkü yaratıcı ve titiz bireylerin bunda başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Son beş yılda trend olan firmalar genellikle kaçış odası firmalarıdır. Gelecekteki büyümesi belirsiz olsa da, bu konsept yine de bazı kitlelere hitap ediyor.

Futbol Bowlingi

Yepyeni ve benzersiz bir eğlence türü olan futbol bowlingi, birçok birey için benzersiz bir eğlence şekli sağlar. Amerikan futbolunu bowling ile birleştiren bu eğlence, girişimci yetenekleri olanlar için harika bir şirket fikri olabilir. Oldukça büyük, özel olarak inşa edilmiş bir iç alana ihtiyaç duyulduğu için önemli bir harcamanın gerekli olduğu iddia edilebilir. Doğru tanıtım ile bu yatırım kısa sürede fazlasıyla kazandırabilir.

Oyun Kamyonu Hizmeti

Video oyunları oynamayı seviyorsanız ve küçük çocuklarla iyi iletişim becerilerine sahipseniz, bir oyun kamyonu fikri sizin için harika bir iş olabilir. Önkoşullar arasında hafta sonları çalışmaya ve güçlü iş yeteneklerine bağlılık vardır. İşletmeniz için yer kiralamak artık gerekli olmadığında bile, kamyonları ve diğer araçları hazırlamak çok pahalıya mal olabilir. Diğer işletmelerle karşılaştırıldığında, oyun endüstrisinde büyüme şansınızın daha yüksek olduğu açıktır çünkü sürekli genişleyen bir pazardır.

Klasik Harita

Klasik harita mağazası, tarihçiler, amatör harita koleksiyoncuları veya onu merak eden diğer kişiler için niş bir pazar olarak harika bir öneridir. Bu sektördeki birçok kişi, sonunda kendi galerilerini açmadan önce hobi olarak başlamıştır. İster fiziksel bir lokasyona ister bir internet işine başlıyor olun ve elinizde ne kadar kaynağa sahip olduğunuz yatırım maliyetini etkileyecektir. Bu sektördeki büyüme, niş bir pazar olduğu için sınırlı olacaktır. Öte yandan, mevcut haritaların sayısı azaldıkça pazar etkiniz de artacaktır.

Diyet Market

Sadece diyet ürünlerinin pazarlandığı bir marketiniz varsa, spor yapan, sağlıklı beslenmek isteyen, diyet yapmak isteyen ve çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle belirli diyetlere ihtiyaç duyan kişilere ürünler sunabilirsiniz. Türkiye’de çok kazançlı ve uzun ömürlü bir iş modeli olacağı düşünülmektedir.

İleri Tarihli Mektuplar

İleri tarihli mektup girişimi fazlasıyla önemli bir girişim olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirket, seçilen alıcıya Yılbaşı, doğum günleri veya herhangi bir özel gün için planlanan mesajları seçilen günde gönderir. Benzer bir şekilde, müşteriler vefat ettikten sonra isteklerini iletmek için de bu işletmeyi kullanabilirler. Türkiye’de denenmiş ancak reklamın kötü olması nedeniyle başarısız olmuş bir iş konseptidir.

Dijital Miras Girişimi Hizmeti

Dijital miras çalışması denilince akla birkaç belirsiz kavram geliyor. İnsanlar, öldükten sonra mevcut sosyal medya hesaplarına ne olacağını sık sık düşünürler. Artık dijital miraslar geliştirildiğinden, insanların vefat ettikten sonra sosyal medya hesaplarına ne olacağı konusunda karar vermeleri ve bu kararlara göre çalışmaların yapılması sağlanıyor.

Ağaç Ev İmalatı

Bir ağaç evde yaşama fikri dünya çapında popülerdir. Türkiye’nin de oldukça büyük bir nüfusu var. Bahçeli evler, çardaklar ve ağaç evler gibi birçok fikir popülerdir. Türkiye’nin uygun işçilik maliyetleri, Avrupa’daki tüketicilere ürün satmasını mümkün kılıyor.

Drone Kiralamak

Son yıllarda dronelar dünyanın her yerindeki insanlar için günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Drone’lar ile çok şey mümkün olabilir. Bir drone kiralama hizmeti ile daha fazla müşteriye hizmet verilebilir. Düğün fotoğrafçılığı, mekan çekimi ve daha birçok küçük görev için kiralama hizmetleri sunabilirsiniz.

Kurutulmuş Çiçek

Bahçe işlerine aşina olan, çeşitli çiçeklerin çeşitli kurutma tekniklerine nasıl tepki verdiğini bilen ve ekstra para kazanmak isteyenler için bir kurutulmuş çiçek işi harika bir başlangıç ​​noktası olabilir. Genellikle ek bir iş olarak gerçekleştirilecek olan bu iş mutlaka ek bir iş olması gerekmez. Kendinizi içinde konumlandıracak doğru topluluğu bulabilirseniz, işiniz hızla büyüyebilir.

Dart Mağazası

Ürettikleri ürün ve hizmetlerle öne çıkabilen dart veya zanaat becerilerine sahip olanlar için, bir dart mağazası harika bir niş iş fikri olarak görülebilir. Dart dükkanının ana öncelikleri kalite ve uzmanlık olmalıdır. Çünkü ayırt edici bir tasarım veya karakteristik bu sektörde öne çıkmanıza yardımcı olabilir. Hammaddelerin nerede depolanacağına bağlı olarak, farklı bir yatırım seviyesi gerekecektir. Büyüme kademeli olacak çünkü yüksek kaliteli, pahalı ürünler çok uzun süre dayanacaktır. Öte yandan, uygun ürün seçimi ile önemli kazançlar elde etmek mümkündür.

Lüks Çadır

Misafirleri nasıl ağırlayacağını bilen ve uygun kullanılabilir bir araziye sahip olan girişimciler, uygun bir çözüm olarak lüks bir çadır işletmesi sahibi olabilir. Kamp yapmak isteyip de konforundan fazla ödün vermek istemeyenler için lüks çadırlar ve konforlu kamp oldukça cezbedici bir kavramdır. Bahsedilen lüks çadırların ne kadar pahalı olabileceği göz önüne alındığında, bu iş için yatırım tutarının önemli olabileceği düşünülebilir. Halihazırda büyük bir arazi parçasına veya suya yakın bir alana sahip olanlar için bu tür bir girişim mükemmel olabilir.

Patlamış Mısır

Patlamış mısırdan hoşlanıyorsanız ve mükemmel yemek pişirme becerileriniz varsa, patlamış mısır fikri sizin için olabilir. Bu iş konsepti ile büyümek ve küçük ölçekte kalmak arasında seçim yapabilirsiniz. Satış için iki seçeneğiniz vardır. Bunlar evden satış ve mekandan satış olarak karşımıza çıkmaktadır. Satış fiyatlarına baktığınızda bu iş yapısının kazançlı olduğu açıktır.

Kendi İş Konseptinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Birçok insan kendi işini kurmak ve girişimci olmak ister. Ancak bunu başarmak için yapılması gereken birkaç işlem vardır. Elinizde bir not defteri bulundurun, böylece kendi iş konseptlerim başlığı altında şirket konseptlerinizi basit ve sürekli olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak karşılaştığınız bazı sorunları not edin. Zihniniz sürekli olarak bu sorunlara potansiyel çözümler üretecektir. Aklınıza ilk gelen kavramlar hakkında biraz araştırma yapın. Daha önce aynısını veya benzerini yapan var mı öğrenin. Denenmiş ve doğru kavramların neden başarılı veya başarısız olduğunun ardındaki nedenleri belirlediğinizden emin olun.

Öğrendiğiniz her şeyi dikkate alarak kendi iş planınızı uygularken, ne yapacağınız ve ne yapmayacağınız konusunda bir anlayış geliştirin. Firmanızı kurmayı planladığınız pazarı bulun.  Açık fikirli olduğunuzdan ve başkalarından tavsiye aldığınızdan emin olun. Yukarıda bahsedilen para kazanma yöntemleri, kendi işinizi kurmanız için size fikir vermeyi amaçlayan yol haritalarıdır. Bu yazıda sizin için en kazançlı şirket konseptleri ortaya konmuştur. Türkiye pazarında var olmayan veya var olan ancak iyi sürdürülememiş girişimlere girişerek başarılı iş yapmak mümkündür.

İşi yapabilmek için neyin gerekli olduğunu ve ne kadar para gerektiğini anlamak önemlidir. Hedef kitlenin kim olduğuna karar vermek ve daha sonra onlarla iletişim kurmanın yaratıcı yollarını bulmak da önemlidir. Geçmişte benzer işleri yapmış kişilerden yardım istenmelidir. Sektörün önde gelen isimlerinin uzmanlıklarından yararlanılmalıdır. Tüm bu adımlar tamamlandığında herhangi bir işte başarılı olmak daha kolay olacaktır. Bir girişimcinin en önemli özellikleri hesaplanmış riskler almak, yatırım yapmak, cesur olmak ve bilinçli olarak ilerlemektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir