Yoast SEO Ayarları ve Kullanım Rehberi

Yoast SEO Ayarları ve Kullanım Rehberi

WordPress, web siteleri oluşturmak için en iyi platform olarak kabul edilir. WordPress sitesi kullanarak bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız kesinlikle bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) eklentisine ihtiyacınız var. SEO için Türkçe, arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Bu makale, Yoast SEO’yu kullanmak için ayarlar ve talimatlar hakkında önemli bilgiler sağlar.

SEO eklentisinden en popüler olanı Yoast SEO’dur. Bu eklenti, web sitenizin SEO ayarlarına kolayca erişmenizi ve ince ayar kontrolü sağlamanızı sağlar. Yoast SEO’nun ne olduğunu, Yoast SEO nedir, ne işe yaradığını ve nasıl kurulacağını sormadan önce bu eklentiye ihtiyacınız olup olmadığını bilmelisiniz. Kendinize şu soruları sorun, anahtar kelimelere dikkat ediyor muyum? Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarından web sitenize kullanıcı beslemesi sağlıyor musunuz? Bu durumda Yoast SEO eklentisi şiddetle tavsiye edilir.

Yoast SEO Nedir?

Yoast SEO, 5 milyondan fazla yükleme ile en çok tercih edilen WordPress SEO eklentisidir. Bu eklentinin ücretsiz ve Yoast SEO Premium olmak üzere iki farklı sürümü vardır. Yoast eklentisinin kullanımı çok kolaydır ve ara yüzü çoğu kullanıcı için çok basittir. Yoast SEO uyguluyorsanız, daha sonra göreceğimiz gibi, arama motorlarında üst sıralara çıkın. Yoast kullanırken sayfanın SEO değeri yüksek olmalıdır. Meta makaleler, site başlıkları ve anahtar kelime optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yoast SEO Ne İşe Yarar?

Başarılı arama motoru optimizasyonu (SEO), eklentinize anahtar kelimeler eklemekten fazlasını gerektirir. Yoast SEO’nun devreye girdiği yer burasıdır. Ancak öncelikle, web sitenizin SEO’sunu ölçmek için arama motorlarının özel tarayıcıları veya botları olduğunu bilmeniz gerekir. Bu programlar sitenin her yerini kazıyor. Site başlığı, etiketler, kategoriler, meta açıklama, makale URL’si ve site yapısı gibi önemli verileri kontrol ederek web sitenizi değerlendirin.

Yoast SEO ile web sitenizi örümceklerinizin istediği şekilde oluşturabilir ve sitenizi arama motorlarıyla mükemmel uyumlu hale getirebilirsiniz. Web sitenize gerçek kullanıcı trafiğini parametreler kullanabilirsiniz. Yoast SEO eklentisi, SEO’yu çok iyi anlamayan kişilerin işini kolaylaştırır. Profesyonellerin, ajansların ve işletmelerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılar. Böylece Yoast SEO eklentisi, web sitenizi daha üst sıralara koymanıza ve rekabete ayak uydurmanıza olanak tanır. Ayrıca Yoast, web siteniz için otomatik olarak XML haritaları, meta veriler, Açık Grafikler, Şema Grafikleri, sosyal medya görselleştirmeleri ve daha fazlasını oluşturur. Böylece, web sitenizin SEO puanını fazla uğraşmadan otomatik olarak artıracaktır.

Yoast SEO Eklentisinin Özellikleri

– Yoast SEO çok etkili bir yazı ve sayfa optimizasyon aracıdır. WordPress, sayfalarınıza açıklayıcı etiketler ve başlık metni yazmayı kolaylaştırır. Web sitenizdeki SEO sorununu görüntüleyin ve ayrıntılı raporlar sağlayın.
– Sosyal medya sayfalarında web sitesi web bağlantıları için görseller oluşturmaya yardımcı olur.
– Google Arama Konsolu, Yandex Web Yöneticisi, Bing Web Yöneticisi ve Baidu Web Yöneticisi hesaplarınızı doğrulamak için destek sağlar.
– Dahili bağlantılar oluşturmaya yardımcı olur. Otomatik olarak bir site haritası oluşturur.
– Yoast’ın güçlü noktalarından biri içerik optimizasyonudur. Bu bölüme okunabilirlik, SEO değerleri ve hedeflenen anahtar kelimeler hakimdir.
– Eklentiler, makalelerin okunabilirliğini artırmak için ipuçları sağlar.
– Anahtar kelimelere odaklanırsanız, içeriği anahtar kelimeleriniz için optimize etmenize yardımcı olabilir. Makaleniz ve ana anahtar kelimeleriniz birbiriyle uyumluysa, üst düzey SEO (yeşil) olarak sıralanırlar.

Yoast SEO Nasıl Kurulur?

Yoast SEO’yu kurmak için öncelikle WordPress sitenizin yönetici paneline giriş yapmalısınız. Ardından Eklentiler’e gidin, Yeni Ekle’yi tıklayın ve arama kutusunda Yoast SEO’yu arayın. Bir sonraki adım kurulum sürecini başlatmaktır. Bunu yapmak için, “Eklentiyi yükle” düğmesine tıklamanız gerekir. Eklentiyi yükledikten sonra Etkinleştir düğmesine basmanız yeterlidir.

Gördüğünüz gibi Yoast SEO kurulumu çok kolay. Yoast eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra, Yönet menüsünde bir SEO düğmesi göreceksiniz. Bu bölümden Yoast’ın SEO ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Burada otomatikleştirilmiş özellikleri de tanımlayabilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Yoast SEO’yu kurduktan sonra, içeriğinize gelen trafiği artırmak için Yoast SEO özelliğini kullanabilirsiniz. Yoast SEO’yu kurmak beş adımlı bir süreçtir. Bu adımlar sırasıyla yapılandırma, genel işlevsellik, arama görünürlüğü, sosyal araçlar ve SEO araçlarıdır. Siteniz zaten “SEO Sıralaması” veya “Hepsi Bir Arada SEO” eklentisi kullanıyorsa, Yoast’ın içe/dışa aktarma özelliği, Yoast SEO ayarları kaybetmeden eski verileri aktarmanıza olanak tanır. SEO eklentisini ilk kez kuruyorsanız aşağıdaki adımlarla ilerleyebilirsiniz.

SEO Analizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel SEO kurallarına göre içerik oluştururken akılda tutulması gereken birkaç kural vardır. Paylaşacağınız içerik en az 300 kelime uzunluğunda olmalıdır. Oluşturduğunuz içerik 300 kelimeden az ise eklenti sizi uyarır ve sınıra ulaşmak için kelime sayısını artırmanızı ister. Anahtar kelimelerinizle uyumlu en az 500 kelimelik içerik girmenizi öneririz.

Ana başlık, önemli optimizasyon kriterlerinden biridir. Kullanılan anahtar kelimeler metnin başlığında yer almalıdır. Yoast SEO bunu çok ciddiye alıyor. Anahtar kelime başlıkta yoksa bir uyarı görünecektir.

Ana başlık gibi meta açıklamaya da aynı özen gösterilmelidir. Anahtar kelimeler ayrıca meta açıklamaya dahil edilmelidir.

Yoast SEO Ayarları ve Kullanım Rehberi” te bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir