Web Sitemi Google’da Nasıl Yükseltirim

Web Sitemi Google’da Nasıl Yükseltirim?

Web Sitemi Google’da Nasıl Yükseltirim?

Web sitenizin Google’da görünür olması, gelirinizin artması, tıklanmanın artması gibi birçok avantajlı durumu beraberinde getirir. Web sitenizin Google’da resmen tanınmak ve Google sıralamalarında üst seviyelerde yer almak için yapılması gereken bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaların doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması durumunda, Google’da oldukça olumlu sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Peki web sitenizi Google’da yükseltmek için hangi çalışmaları yapmanız gerekir?

Google Search Console 

Web sitenizi, Google ve Bing gibi arama motorlarında görünür yapmak için öncelikle var olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Var olduğunuzu kanıtlamak için ise bu arama motorlarının sunmuş olduğu araçları kullanmanız önemlidir.

Google Arama Konsolu, Google üzerinden edinilen araç ve rapor paketleridir. Google Arama Konsolunu kullanmak için;

  • Web sitenizi Google Search Console’a ekleyin.
  • Seçmiş olduğunuz alan adının ayarlamasını yapın.
  • Tarama hatalarını bularak düzeltin.

Arama Motorların Site Haritası Optimizasyonu

Web sitenizi farklı arama motoru araçlarıyla doğruladıktan sonraki adım, site haritası oluşturmaktır. Site haritası, arama motorlarının tanıması gereken bütün sayfa ve klasörleri listeleyen bir dosya türüdür. Bu dosyada, arama motorlarında bulunmasını istediğiniz bütün sayfaların listesi yer almaktadır.

Tarama Hatalarını Kontrol Etme

Bir web sitenin, Google Arama Motorlarında görünür olması için tarama eksikliklerinin ve hatalarının kontrol edilmesi/düzeltilmesi gerekir. Kısaca bir web sitenin görünür olması için bütün hatalardan arınmış olması şarttır.

Arama motorlarında, sonuçların en üst sıralarda hangi web sitelerinin gösterileceğine karar vermeden önce tarama ve dizine ekleme aşaması atılan ilk adımdır.

Bu aşamada herhangi bir sorun tespit edilmesi durumunda, web sitenin Google’daki görünümü büyük ölçüde azalır.

Bu hatanın önüne geçmek için;

  • Google arama konsoluna giriş yapabilirsiniz.
  • Dizin altında yer alan KAPSAM raporunu inceleyebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk 

Google Analytics ve Cihazlar raporunuzu kontrol etmeniz önemlidir. Mobil cihazlardan, masaüstüne göre daha fazla kullanıcı ve sayfa görüntülemesi görebilirsiniz. Bu durumun nedeni, kullanıcıların arama yapmak için artık mobil cihazlarını daha fazla kullanmasıdır.

Bu durum web yöneticileri için iki anlama gelir:

  1. Web sitenin mobil optimize edilmiş olması gerekir.
  2. Mobil hızı yüksek olmalıdır.

Marka Tanıtımı

Web sitenizin Google’da görünürlüğünü arttırmak için başvuracağınız yöntemlerden biri de tanıtımdır. Markanızı, sektörde bulunan diğer markalara ve potansiyel müşterilerinize tanıtarak, marka imajınızı yükseltebilirsiniz. Herhangi bir web sitenin, sitenize bağlantı vermesi arama motorları tarafından “güven” olarak kabul edilir. Böylelikle web sitenizi güvenli site olarak gösterir. Sosyal medya sayfalarından gelen bağlantılar da sıralamanızı etkileyen bir başka faktördür.

 

Dijital PR ve Online İtibar Yönetimi

SEO Optimizasyonu

Web sitenizi, arama motorlarında görünür kılmak, trafiği arttırmak ve sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılacak en önemli çalışma SEO optimizasyonudur. Detaylı bir SEO analizi ile web sitenizde, anahtar kelime analizi, UX, içerik, baclink ve hız gibi faktörleri kontrol edebilirsiniz. Web sitenizin, Google üst sıralarda yer almasını sağlayan en önemli işlem, sitenizin SEO uyumlu olmasıdır.

İçerik Düzenleme 

Bir web sitede bulunan içeriklerin özgünlüğü ve kalitesi çok önemlidir. İçerikle uyumlu anahtar kelimeler belirleyerek, bu anahtar kelimeler ile ilgi çekici bir metin yazılması gerekir. Google Arama Motorları, özgün ve kaliteli içerikleri üst sıralarda tutar. Yüksek kalitedeki içeriklerinizi SEO’ya uyumlu hale getirerek hem web sitenizi tanıtabilir hem de Google’dan kazandığınız miktarı yükseltebilirsiniz. SEO çalışmaları içerisinde en önemli nokta olan içerik, neredeyse SEO’nun yarısını kapsamaktadır. Bu nedenle sitenizde yayımladığınız içeriklerin kalitesine dikkat etmelisiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Kullanıcıların, Google’da çeşitli konular üzerine yaptıkları aramada ortaya çıkan sonuçlar, anahtar kelimeler ile doğru orantılıdır. Metinin içerisinde kullanılan anahtar kelimenin, metin ile uyumlu olması Google için önemlidir. Doğru bir anahtar kelime analizi ile Google’da üst sıralarda yer almanız mümkün. Anahtar kelime seçimi yaparken, seçmiş olduğunuz kelimelerin birkaç cümle içermesi gerekir. Daha az arama hacmine sahip olan uzun kuyruklu anahtar kelime seçimi yaparak, site trafiğinizi doğal olarak arttırabilirsiniz.

Meta Açıklaması ve Başlık Optimizasyonu

İçeriğinizdeki başlıkların metin ile uyumlu olması SEO açısından önemlidir. Sayfa içi SEO optimizasyonu ile içeriğinizi SEO uyumlu hale getirin. SEO açısından önemli olan bir diğer nokta ise meta açıklamasıdır. Meta açıklamasının net ve anlaşılabilir olması gerekir. Google’da arama yapan kullanıcıların çoğu bir siteye tıklamadan önce meta açıklamasını okumaktadır. Bu nedenle meta açıklamanızın içeriği özetler şekilde olması daha doğru olacaktır.

  • Meta açıklaması
  • Sayfa içeriği
  • Sayfa başlığı

Yukarıda belirtilen maddeler, SEO açısından önemli olmakla birlikte üst sıralarda yer almanızı da büyük ölçüde etkilemektedir.

Sizde web sitenizi yükseltmek ve Google aramalarında üst sıralarda yer almak için belirtilen çalışmaları eksiksiz ve düzenli bir şekilde yapabilirsiniz. Yapacağınız bu çalışmada, aktiflik çok önemlidir. Bu nedenle bir kerelik çalışma yapmanızın sitenize çok bir faydası olmaz. Sitenizde gözle görülür bir değişim görmek istiyorsanız, bu çalışmaları düzenli aralıklarla tekrar etmeniz gerekiyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir