WEB 3.0 NEDİR?

WEB 3.0 NEDİR?

İnternetin ortaya çıkmasıyla hayatımıza girmesi çok hızlı olmuştur. İnternet tarihi itibarıyla günlük yaşamın bir parçası haline geldi. İlk orijinal internet 1970 yılında ABD tarafından nükleer silahlarını siber saldırılara karşı korumak için icat etmiştir. Soğuk savaş yıllarında roketleri kontrol eden bir bilgisayar felaket için davetiye çıkardığı anlaşıldı ve bunun yerine çok sayıda bilgisayarın icat edilmesiyle merkeziyetsiz yani merkezi olmayan bir ağ geliştirildi. İnternet süreci 3 evrede ele alınabilir. Bu evreler Web 1, Web 2 ve Web 3 olmaktadır. Burada Web 3.0 nedir? Sorusuyla beraber diğer Web 1 ve Web 2 nedir? Açıklamaları da olacaktır.

Web 1

İnternet 1990 yılında birbirine bağlı olan bilgisayar topluluğundan meydana gelmekteydi. Web,Tim Berners-Lee tarafından oluşturulmuş bir internet uygulaması olmaktadır. Bu uygulama ilk olmuştur. Köprü bağlantılı denilen sistem olarak Web 1 tasarım olarak gerçekleşti. Merkezi olmayan normal kullanıcılar kullanmakta ve normal bilgisayarlar tarafından desteklenmektedir. Herkes web üzerinden açık kaynaklı olarak düzenlemede bulunabilir. Salt okunur bazı içerikleri yayınlamak için teknik beceriler gerektirir. Bundan dolayı kullanıcılar okuyucu olarak bulunmaktaydı.

Web 2

Günümüzde kullandığımız ve hayatımızın bir parçası olan internet Web 2 olmaktadır. İnternet kullanıcıları rahat bir şekilde çevrimiçi paylaşımlarda bulunmakta ve birbirleriyle iletişim halinde olan Web 2 temel 3 özellik yoluyla yönlendirme yapmaktadır. Bunlar

l Bulut

l Sosyal

l Mobil

Sistemi olmaktadır. İphone 2007 yılında piyasaya girmesiyle mobil internet erişimleri kullanıcı tabanını ve Web’in kullanımını geniş bir hale getirdi. Evlerde günlük olarak birkaç saat ve masaüstlerinde internete bağlanmaktansa her zaman internete bağlı duruma geçiş yapılarak web tarayıcı mobil uygulamalar ile kişisel olan bildirimler herkesin ulaşacağı bir hale geldi.

Web3

Ethereum blok zinciriyle çalışmakta ve merkezi olmayan uygulamalara Web 3 adı verilmektedir. Web 3 olarak ağ içinde bulunan herkes bu hizmeti kullanmaya hakkı var. Yani izin almaya gerek kalmaz. Bu durumda sizi hiçbir kimse engelleyemez. Web 3 merkezi olmayan, sansürsüz ve herkes tarafından kullanılır hale getirilmiş bir ağ sistemi olmaktadır. Merkezi olmayan uygulamalar yapmak isteyen kullanıcı genel olarak Ethereum ağını kullanmakta ve ödemeler Ethereum olarak yapılmaktadır. Web 3 bazı kullanıcı için toplumu organize etmede görev yapar. Web üzerine inşa edilen birçok uygulama ve platformlar yapılacak hizmetlerin geliştirilmesi için yardım edecek ve sahiplik paylar kazanılacak ve kazanılan bu paylar kullanıcıların olacaktır. Yani merkezi olmayan ilke kabul edilmiş olacaktır. Web 3 Polkadot’un kurucusu Gavin Wood 2014 yılında icat etmiştir. Web 3 bazı sınırlan bulundurmaktadır ve bu sınırlar olarak

l Ölçeklenebilirlik

l UX

l Maliyet

Ölçeklenebilirlik: Merkezi olmayan işlemler Web 3 te biraz yavaş olmaktadır. Ödeme gibi durumlarda olan değişiklikler madenci tarafından işlenmeli ağ boyunca yayılması gereklidir.

UX: Web 3 uygulamaları ekstra adım, etkileşim, eğitim ve yazılım gerektirir. Ortaya çıkan bu adaptasyon Web 3 için engel çıkarabilir.

Maliyet: Birçok başarılı olan uygulamaların kodların küçük olan kısımları maliyet açısından pahalı olabilir ve bu nedenle blokzincir içerisinde kalır. Web 3 olarak en büyük gelişme küresel ölçekte eşgüdüm için gerekli olan güven aza indirilmesi gerekir. Web 3 dalga olarak Kripto para birimlerinin ilk kullanımını geçmektir. Yani mümkün hale gelen etkileşimler zenginlik ve mevcut olan karşı tarafın küresel kapsam alanında Web 3 kişilerden ve şirketlerden gelmekte olan verileri verimli makine algoritmaları sayesinde kripto grafik olarak bağlama yapılacak yeni pazarlar için geliştirme sağlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir