Trendyol’da Satış Yapmak

Trendyol’da Satış Yapmak

Trendyol’da Satış Yapmak ve Başarılı Satıcı Olmak İçin

Trendyol, online satış yapmak istiyorsanız sahip olduğunuz en iyi seçeneklerden biridir. E-ticaret sitesi Trendyol, satış hayatına daha çok özel mağazacılık üzerinden başladıktan sonra kısa sürede tüketici tabanını genişletti. Daha sonra diğer mağazaların içinde internet mağazalarının açılmasını sağlayarak şirket hacmini artırdı. İnternet üzerinden satış yapmaya yeni başlayan işletme sahibi veya girişimci iseniz Trendyol’da mağaza açarak geniş bir müşteri kitlesine hitap ederek e-ticaret kariyerinize başlayabilirsiniz. Trendyol’da satış yapmak için bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

 

Neden Trendyol’da Satış Yapmanız Gerekmektedir?

Trendyol’da satış yapmakla ilgilenen kişiler ve şirketler, bu platformun avantajlarını ve dezavantajlarını tartarak işe başlarlar. Bu noktada faydaları dezavantajlarından çok daha fazla olduğu için birçok kişi ve şirket Trendyol’da satış yapmayı tercih ediyor.

 • Trendyol Türkiye’nin en popüler pazaryeri platformudur.
 • Markalar Trendyol üzerinden satış yaparak hazır bir tüketici kitlesine ulaşabilmektedir.
 • Trendyol’da satış yapan markalar rakipleriyle daha kolay rekabet ediyor.
 • Trendyol, firmaların marka bilinirliği oluşturmasına yardımcı olur.
 • Trendyol pazarlaması sayesinde işletmeler satışlarını artırma şansına sahip oluyor.
 • Markalar, ürün ve hizmetlerini öne çıkarmak için Trendyol’da reklam verebilirler.
 • Trendyol’un satış platformu tüketiciler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Buradaki pazar platformu hem tüketicileri hem de satıcıları korur.
 • Markalar, kuponlarını yöneterek sadık müşterileri çekebilir.

Neden Trendyol’da satış yapmalıyım?” sorusuna cevap ararken, bireyler ve şirketler bunu yapmanın faydalarını ve dezavantajlarını tartmalıdır. Çünkü Trendyol bazı durumlarda avantajlı olurken bazılarında ise aynı anda zararlı olabilir.

 • Trendyol’un mağazaları şiddetli bir rekabetle karşı karşıyadır.
 • Ödemeler, Trendyol’da satış yapan markalar tarafından komisyon oranları çerçevesinde yapılır.
 • Trendyol’da satış yapan e-ticaret işletmelerinin sayısı göz önüne alındığında, şirketinizin Trendyol’da öne çıkması gerçekten zordur.
 • Trendyol’da satış yapmanın sakıncaları şunlardır. Avantajları ve dezavantajları tartarak bu platformda satış yapıp yapmayacağınızı belirleyebilirsiniz.
 • Trendyol’da satış yapabilmek için anlamanız gereken şeylerden biri de bu platformda satış yapmanın sakıncalarıdır.
 • Trendyol, aracı bir platform olarak, satmayı tercih ederseniz, sattığınız her üründen komisyon keser. Bu komisyonlar sayesinde potansiyel kar marjınız düşebilir.
 • Trendyol’da birçok marka kendi gelirini elde ediyor. Bu nedenle ürün yelpazesi oldukça geniştir. Ürünleri kendi markanız altında tanıtmak için ek reklam ücretleri ödemeniz gerekebilir. Ayrıca Trendyol kullanıcıları alışveriş yaparken markalardan çok ürünleri keşfetme eğilimindedir. Bu değişkenler, marka tanıtımını tahmin ettiğinizden daha zor hale getirebilir.

 

Trendyol’da Satış Yapmak ve Trendyol’da Nasıl Mağaza Açılır?

Türkiye’nin en bilinen e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol’da mağaza açmak istiyorsanız aşağıda verdiğimiz yönergelere uymanız gerekmektedir.

 • Önce bir şirket kurduktan sonra Trendyol’da bir mağaza açabilirsiniz. Sınırlı sorumluluk, anonim şirket veya kişilerden birini seçerek işlem yapabilirsiniz.
 • Tamamen kurulduktan sonra firmanız için bir kaşe oluşturun. Belge kaşe sürecine yardımcı olması için damgayı kullanabilirsiniz.
 • Ardından partner.trendyol.com’a giriş yapın.
 • “Satıcı Ol” butonu yukarıdadır.
 • Trendyol’da satış yapmak için Trendyol Pazaryeri seçeneğini seçin.
 • Ardından verileri görünen forma girin.
 • Adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, firma türünüzü, cep telefonunuzu, ürün kategorinizi, TC veya Vergi Numaranızı, İl ve İlçenizi seçtikten sonra devam’ı tıklayın.
 • Başvurunuzu yaptıktan sonra Trendyol, sizi işletmeniz ve ödeme seçenekleriniz ile ilgili detayların yer aldığı bir sayfaya götürecektir. Ayrıca burada ayrıntıları doldurun.
 • Trendyol’un mağaza açmak istediği evrakları gerekli işlemleri tamamladıktan sonra sisteme yükleyebilir ve göndererek onay talebinde bulunabilirsiniz. İlgili incelemenin ardından Trendyol, mağazanın açıldığını size bildirecektir. Bu bildirimi aldıktan sonra mağazanıza ürün ekleyebilir ve Trendyol’dan satışa başlayabilirsiniz.

Trendyol’da Ürün Nasıl Satılır?

 • Trendyol’da ürün satabilmek için öncelikle bir şirket oluşturmalısınız. Firmayı oluşturmak için bir muhasebeci veya mali danışman ile de çalışmalısınız. Bunun sebebi bu alanda çalışanlar firma kuruluş sürecini yönetme yeteneğine sahip olmalarıdır.
 • İşletmeniz kurulduktan sonra Trendyol’a bayi olmak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Partner Trendyol sistemi aracılığıyla, satıcılar belirli bilgilerle başvuru
 • Trendyol ürün satış uygulamanızı oluşturun ve gerekli mağaza açılış belgelerini sisteme yükleyin.
 • Trendyol ticari mağazanız, belgeleri yükledikten 1-7 iş günü sonra açılacaktır. Mağazanıza satmayı planladığınız ürünleri yükleyerek Trendyol’da satışa başlayabilirsiniz.

Trendyol’da Mağaza Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Trendyol’da satış yapmak isteyen herkes ücretsiz olarak Trendyol Mağazası açabilir. Kişilerin mağaza açmak için bir başvuru formu doldurması ve ardından orada ücretsiz bir mağaza açmak için gerekli evrakları Trendyol’a göndermesi gerekiyor. Trendyol mağazası açma başvurunuz onaylandıktan sonra ürünlerinizi Trendyol’a yükleyerek satabilirsiniz.

 

Şirket Kurulumu

Trendyol’da mağaza nasıl açılır sorusuna vereceğimiz ilk yanıt elbette firmanın kuruluşu olacaktır. Türkiye’de en çok kullanıcıya sahip platformlardan biri olan Trendyol’da mağaza açmak isteyen bireyler için öncelikle bir şirket kurulmalıdır. Şirket kurmak, sattığınız ürünler için fatura göndermenize ve vergi ödemenize olanak tanır. Trendyol’da mağaza açma niyetini beyan eden kişiler, iş hacmi planına göre şahıs, limited veya anonim şirketlerden birini kurarak Trendyol’da mağaza açmanın ilk adımını tamamlamış olurlar.

Trendyol Mağaza Açılış Başvurusu

Firmanızın kuruluşunu tamamladıktan sonra Türkiye’nin en büyük pazarlarından birinde mağaza açabilmek için Trendyol Satıcı Başvuru Formunu doldurmanız gerekmektedir. Trendyol mağaza açılış şartları ile ilgili aşağıdaki detaylar gereklidir:

Trendyol Mağazası Açmak İçin Gerekli Evraklar

 • Adınız ve Soyadınız
 • Cep Telefonu
 • E-posta
 • Satacağınız Ürün Çeşitleri
 • Firmanızın Türü
 • Vergi Numarası veya TC Kimlik Numarası (Bireysel Şirketler için T.C Kimlik Numarası, Anonim Şirketler ve Limited Şirketler için Vergi Numarası)
 • İlçe ve İl Bilgileri
 • Referans Kodu (Doldurulması zorunlu değildir.)

Bu alanları doldurarak Trendyol Mağaza Açılış Başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Mağaza açmak için başvurunuzu yaptıktan sonra Trendyol temsilcileri tarafından incelenerek sonuca göre olumlu ya da olumsuz olarak sizinle iletişime geçilecektir. Başvurunuzun sonucu olumsuz ise nedeni de size söylenecektir. Başvurunuz onaylanırsa Trendyol yetkilileri sizi Vergi Levhası, Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi’ni ibraz etmenizin isteneceği bir toplantıya davet edecektir.

Trendyol’da Satış Yapmak ve Trendyol Satış Tavsiyeleri

Nasıl bir iş kuracağınızla ilgili sorunuzu yanıtlamak için gereken tüm bilgileri sağladık. Haydi, Trendyol satışlarınızı yükseltmek için bazı önerilere bakalım. Trendyol çok rekabetçi bir pazar olduğu için şirketler burada her şeye çok önem vermelidir. Trendyol’da satışlar, incelemelere, ürünlere ve Trendyol Entegrasyonuna çok dikkat edilerek artırılabilir. Her ay 35 milyondan fazla tekil ziyaretçi alan Trendyol’dan entegrasyonu kullanarak satış yapma konusunda tavsiyelerde bulunacağız.

 

Ürün İsimlerini SEO’yu Göz Önünde Bulundurarak Düzenleyin

Her ay 30 milyonu aşan tekil ziyaretçisinin önemli bir kısmını Google’dan alan Trendyol’da ürünlerinizin rakiplerinizin üzerinde görünmesi için SEO uyumlu isimler seçmeniz gerekiyor. Ürününüzle ilişkili en popüler anahtar kelimelerle bağlantılı başlıklar oluşturarak ürünlerinize yönelik trafiği artırabilirsiniz.

Ürün Açıklaması Benzersiz ve SEO’ya Uygun Olmalıdır

Yaratıcı ve SEO dostu bir ürün açıklaması yazmak, Trendyol’dan yüksek cirolu satış hakkında verebileceğimiz ikinci önemli bilgidir. Bu önemli platformda başarısız olan satıcıların yaptığı en önemli hatalardan biri, kopyala-yapıştır mantığıyla diğer satıcıların tanımlarıyla aynı ürün açıklamaları girmektir. Ürününüzün Google’da üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, uzun, okunaklı ve SEO dostu açıklamalar girmelisiniz.

Orijinal Fotoğraf Kullanımı

Yeterli ve orijinal görsellerin kullanılması, Trendyol ürünlerini pazarlamak isteyenler için üçüncü husustur. Fırsat bulduğunuzda kendi profesyonel ürün çekimlerinizi yapmalısınız. Ayrıca ürününüzün görsellerini ürün geliştirme bölümündeki ürün fotoğrafları alanına her açıdan gösteren ürün yüklemelisiniz. Trendyol’da satış yapacak tüm mağazaların rekabet ortamından olumsuz etkilenmemek için öncelikle ürünlerini düşünmesi gerekiyor. Trendyol mağazanızdaki ürün fotoğraflarının ürünün her yönünü içerdiğinden emin olun ve satışları artırmak istiyorsanız mükemmel fotoğraflar kullanmaya özen gösterin.

Doğru Fiyatlandırma

Günümüzde tüketiciler son derece bilinçlidir. Arzu ettikleri ürünlerin satın alınabileceği fiyatların çok iyi farkındadırlar. Fiyatlandırmayı belirlerken bunu göz önünde bulundurmalı ve satmak istediğiniz şeyin piyasada ne kadara sattığını göz önünde bulundurmalısınız. En uygun fiyata karar verirken ürünü toptancınızdan uygun fiyata almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Yorumları Görmezden Gelmeyin

İnternetten alışveriş yapan müşteriler, satın almadan önce ürünleri daha önce satın almış ve kullanmış müşterilerin yorumlarını okurlar. Trendyol Mağazanızda sunduğunuz ürünler hakkında olumsuz yorumların önüne geçmek için kargo, stok durumunu kontrol edin ve kaliteli ürün satmaya özen gösterin.

Trendyol Entegrasyonu

Trendyol üzerinden satış yapan çok sayıda işletmenin kendi online mağazası vardır. Bu işletmeler genellikle tek bir yerden yönetir ve e-ticaret web sitelerini Trendyol vitrinlerine bağlar. Trendyol entegrasyonu yapanlar hem sevkiyat durumunu hem de ürün stok durumunu kontrol ederek zamandan tasarruf sağlar.

Online Satışta Nasıl Başarılı Olabilirsiniz?

Trendyol’da satış yapmak için bilmeniz gerekenler yukarıda ele alındı. Sizin için avantajlı olduğuna inanıyorsanız, mağaza çalışmalarınızı bu şekilde sürdürmekte özgürsünüz. Ancak, kişisel bir mağaza kullanarak online iş operasyonlarınıza devam etmelisiniz. E-ticaret altyapısı sağlayıcılarının hizmetlerini kullanarak kendi web sitenizi hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Daha fazla komisyon ödemeden markanız hakkında bilginiz arttıkça satış yapmaya devam edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir