Trendyol Mağaza Açmak ve Satış Artırma Teknikleri

Trendyol Mağaza Açmak ve Satış Artırma Teknikleri

İnternet üzerinden satış yapmanın en kolay yollarından bir tanesi Trendyol sitesidir. En büyük pazaryerleri arasında olan Trendyol ilk çıkış yaptığı tarihlerde mağazacılık yolu ile sektöre adım atmış sonrasında müşteri kitlesine hızlı bir şekilde arttırmış ve günümüzde tam bir e-ticaret sitesi olmuştur.

E-ticarete başlamak isteyenler için oldukça büyük bir alternatif olacaktır. Hem girişimci hem de şirket sahibi olanlar için Trendyol üzerinden kendi mağazalarını açmak söz konusu olabiliyor. trendyol’da her gün binlerce insan alışveriş yapıyor aylık milyonu bulan müşteri hacmi ile birlikte kesinlikle e-ticaret alanında başarılı olmak için Trendyol harika bir başlangıç olabilir. trendyol’da satış yapmadan önce mutlaka bilinmesi gereken bazı unsurlar vardır.

 

Neden Trendyol’da Satış Yapmalısınız?

Trendyol son derece popüler bir pazar yeridir. Bu pazar yerinin avantajları ve dezavantajları da trendyol’da satış yapmak isteyenler tarafından araştırılmaktadır. trendyol’da satış yapmak avantajları, dezavantajlarına göre çok daha baskındır. Bu nedenle hem bireysel olarak hem de işletme olarak trendyol’da satış yapmayı uygun bulan çok sayıda satıcı bulunuyor.

 • Trendyol en fazla tercih edilen pazaryeridir.
 • Trendyol’da hazır bir tüketici kitlesi vardır. Potansiyel müşteriler pazaryerinde vardır.
 • Trendyol sayesinde marka bilinirliği artar.
 • Trendyol’da yer alan kampanyalar işletme satışlarını arttırır.
 • Markalar ürün ve hizmetlerine reklam vererek ön plana çıkabilir.
 • Trendyol’a güven oldukça yüksektir.
 • Platformda hem satıcılar hem de alıcılar farklı güvenlik yöntemleri korunmaktadır.
 • Sadık ve kalıcı müşteriler bulunur.

Trendyol gibi büyük bir pazar yerinde satış yapmak oldukça avantajlar doğursa da bazı dezavantajları da görmek gerekmektedir. Özellikle bu platformda ilk kez satış yapacaklar hem avantajlarını hem de dezavantajlarının çok iyi göz önünde bulundurmalıdır. Trendyol her ne kadar avantajlı bir pazar yeri gibi gözükse de bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

 • Trendyol’da satış yapan işletmeler aynı zamanda büyük bir rekabet içine de girer.
 • Trendyol’da satış yapan markalar komisyon oranlarını göze almalıdır.
 • Trendyol’da birçok e-ticaret firması satış yaptığı için markanızın ön plana çıkması oldukça zordur.

 

Hemen yukarıda madde şeklinde trendyol’da satış yapmanın sağlamış olduğu dezavantajları görebilirsiniz. Dezavantajları ve avantajları göz önünde bulundurarak buna göre bu pazar yerinde isterseniz bir mağaza açabilirsiniz. Satışlarınız da kar oranlarını da değişeceğini unutmayın. trendyol’da satış yapmak her ne kadar aylık olarak milyon hacmi bulunan kişiler hitap etmek gibi gözükse de dezavantajlarının çok daha keskin olduğunu belirtelim.

Komisyon ödeme zorunluluğu: Trendyol üzerinden satış yapanların aracı bir platform üzerinden satış yaptığını unutmaması gerekmektedir. Satılan her üründen komisyon kesilir bu da sizin kâr oranınızı ciddi oranda düşürecektir.

Markanızı öne çıkarmanız zordur:  Trendyol bireysel satıcıların yer aldığı kadar kendi markasını satışını yapan mağazalar tarafından da keşfedilmektedir. Ürün çeşitliliğinin en fazla olduğu pazar yerlerinden bir tanesidir. Eğer kendi markanız ait ürünleri öne çıkarmak isterseniz ekstra reklam bedelleri ödeyebilirsiniz. Trendyol müşterileri çoğunlukla marka üzerinden değil de ürün üzerinden alışveriş araştırması yapar. Bu da markanızı öne çıkarma konusunda daha fazla zorlanacağınız anlamına gelir.

Trendyol’da Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol milyonlarca insan tarafından tercih edilen alışveriş yapılan son derece büyük bir platformdur. Müşteri sayısı her geçen gün artmaktadır. Türkiye’nin en büyük online pazar yerlerinden birisidir. Özellikle artan kullanıcı sayısı ile birlikte e -ticaret yapan firmaların da ilgisini çekmektedir. Trendyol’da Mağaza açmak için gerekenler nelerdir? Bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşinizi büyütecek küçük ama etkili ipuçlarını da yazı içerisinde göreceksiniz.

Trendyol’da Ürün Nasıl Satılır?

 • Trendyol’da ürün satışı yapmak için ilk olarak şirket kurulumu zorunludur.
 • Şirket kurulumu için mali müşavir ya da muhasebeci ile gerekir.
 • Şirket kurulu tamamlanınca Trendyol’da ürün satmak için satıcı başvuru yapılmalıdır. Satıcı başvuruları belirli bilgiler dahilinde Partner Trendyol sistemi üzerinden yapılabiliyor.
 • Partner Trendyol’a giriş yaptıktan sonra Trendyol’da Satıcı Olun butonuna tıklayın.
 • Satıcı Başvuru formunda yer alan pazaryerini işaretleyin.
 • Adınız, soyadınız, e-posta adresi, şirket türü, telefon, TC kimlik no, il ve ilçe gibi bilgileri doldurun.
 • Bu bilgileri doldurduktan sonra devam et butonuna tıklayın ve şirketiniz ile ilgili istenen ayrıntılı bilgileri girin.
 • Trendyol’da ürün satmak için başvurunuzu yapın ve mağazanızı açmak için gerekli olan belgeleri sisteme yükleyin.
 • Belgeleri yükledikten sonra Trendyol satıcı mağazanız 1-7 iş günü içinde açılacaktır. Sizler de mağazanızda satacağınız ürünlerinizi yükleyerek Trendyol’da satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Trendyol’da Mağaza Açma Bedeli Ne Kadardır?

Trendyol’da mağaza sahibi olabilmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. trendyol’da ücretsiz mağaza açmak isteyen kişiler mağaza açma başvurusu yapmalı ve ardından Trendyol tarafından İstenilen belgeleri iletmesi gerekmektedir. Trendyol mağaza başvurunuz onaylandıktan sonra ürünlerinizi trendyol’a yükleyebilir ve satış yapmaya burada başlayabilirsiniz.

Trendyol’da Mağaza Nasıl Açılır Sorusuna İlk Cevap Şirket Kurulumu

Trendyol’da mağaza açabilmek için öncelikli olarak bir şirkete sahip olmanız gerekmektedir. Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen pazaryerlerinin başını çeken Trendyol mağaza açmak isteyenlere bazı koşulları şart koşmuştur. Bunların başında da şirket kurulumu gelmektedir. Şirket kurulumundaki ana amaç satışı yapılan ürünlerin faturalarını kesilebilmesi vergilerinin ödenmesidir. trendyol’da mağaza açmak isteyen bir kişi iş hacmine göre şahıs şirketi, limited şirket ve Anonim şirketlerden bir tanesini açarak trendyol’da mağaza açmak için gereken ilk adımı gerçekleştirebilir.

Trendyol Mağaza Açma Başvurusu

Türkiye’nin en fazla ilgi gören ve en büyük pazar yerlerinden bir tanesi olan trendyol’da mağaza açabilmek için şirket kurulumunu tamamladıktan sonra sırada Trendyol satıcı başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Trendyol mağaza açma şartları ile alakalı bütün detaylar hemen aşağıda yer almaktadır.

Trendyol Mağaza Açmak İçin Gerekli Evraklar

 • Ad – Soyad
 • Cep Telefonu
 • E-posta Adresi
 • Satış Yapacağınız Ürün Kategorisi
 • Şirket Türünüz
 • T.C Kimlik Numarası veya Vergi Numarası ( Şahıs şirketleri için T.C Kimlik numarası, Anonim ve Limited şirketleri için Vergi Numarası)
 • İl ve İlçe Bilgisi
 • Referans Kodu ( Doldurulması zorunlu değildir.)

Sizden istenen alanları doldurarak Trendyol mağaza açma başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Mağaza başvurunuzu tamamladıktan sonra Trendyol yetkilileri başvurunuzu inceler ve bu başvuru sonucuna göre sizlere olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönüş sağlarlar. Eğer başvuru durumu olumsuz ise neden olumsuz olduğuna dair sizlere de bilgi verilmektedir. Olumlu olan başvurularda Trendyol yetkilileri sizi bir toplantıya davet ederler. Bu toplantıda imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi sizden istenmektedir.

Trendyol’dan Satış Yapma ile İlgili Püf Noktalar

Ürün Başlıklarını SEO Uyumlu Bir Şekilde Düzenleyin

Trendyol aylık 30 milyondan fazla tekil ziyaretçiye sahip bir pazar yeri platformudur. trendyol’da nasıl satış yapabilirim diye düşünenlere ise kısa ancak etkili bazı bilgiler verelim. trendyol’da satışta olan ürünler diğer rakiplerden daha yukarıda yer alabilmesi için Seo uyumlu başlıklar kullanmanız gerekmektedir. Örnek verecek olursak. Samsung a30 almak isteyen birisi  ”a30′ ”Samsung A30” ”Samsung a30 Cep Telefonu” gibi arama başlıkları ile Google’da bir arama yapar.

Satacağınız ürünler ile alakalı başlık oluştururken vermiş olduğumuz örnekten de yola çıkarak en çok aranan kelimeler ile alakalı başlıklar oluşturursanız daha fazla trafiğe ürünlerinize çekersiniz.

 

Ürün Açıklaması Özgün ve SEO Uyumlu Olmalıdır

Trendyol’da satış yapma ile alakalı vereceğimiz öneriler sadece SEO uyumlu başlıklar değildir. Yüksek cirolara ulaşma hedefinde olanlar için önemli tavsiyelerinden bir tanesi de ürün açıklamalarını özgün ve SEO uyumlu yazılmasıdır. trendyol üzerinde satış yapan ancak başarı yakalayamayan mağazaların yapmış olduğu hataların başında kopyala yapıştır mantığı gelmektedir.

Google da üst sıralarda bulunmak istiyorsanız mutlaka özgün ve uzun açıklamalar yazmaya özen gösterin. Daha önce başka bir yerde yayınlanmamış ve SEO uyumlu açıklamalar yazarsanız trendyol’da satış yapma ihtimalinizi bir kademe daha arttırmış olursunuz.

Yeterli ve Özgün Görseller Kullanın

Trendyol üzerinden satış yapmak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken kuralların başında yeterli ve özgün görseller gelmektedir. Ürününüz ile alakalı gerçekten kaliteli görseller kullanmaya özen gösterin. Var ise profesyonel fotoğraflarını kullanın. Ürün oluşturma kısmında yer alan ürün fotoğrafları kısmına da ürününüzün her açıdan gözükecek fotoğraflarını koymayı ihmal etmeyin.

Doğru Fiyatlama ile İlan Oluşturun

Günümüz tüketicileri artık eskiye oranla çok daha bilinçli ve fiyat konusunda daha fazla araştırma yapıyor. Hangi ürünün ne kadar fiyatla satın alınabileceğini bilen tüketiciler bu yüzden birçok mağazadan fiyat sorguluyor. Pazar araştırması yaparak fiyat politikasına dikkat ederek istediğiniz satmak istediğiniz ürünün ne kadar bir fiyatla satıldığını gözlemleyin. En makul fiyat politikasını belirledikten sonra toptancınız ile ürün tedariği konusunda görüşmeniz gerekmektedir.

Trendyol’da Satışlarınızı Arttırmak İçin Tüyolar

Trendyol’da mağaza nasıl açılır? trendyol’da satışları arttırmak için tüyolar nelerdir? Biraz da bunlara bakalım. Trendyol rekabet oranının çok yüksek olduğu bir platform olsa da aylık olarak milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir pazar yeri olduğunu unutmayın. trendyol’da satışları arttırmak mağazaların elindedir. trendyol’da satışları arttırmak istiyorsanız yorum, ürünler ve Trendyol entegrasyon oldukça önemlidir. trendyol’un aylık 30 milyondan fazla tekil ziyaretçi sahip olduğunu unutmayın. Trendyol entegrasyonu sayesinde trendyol’dan satış yapma ile alakalı tüm püf noktaları sizlere anlatalım.

Trendyol’daki Satışlarınızı Arttırmak İçin Ürünlerinize Önem Verin

Trendyol üzerinden hem satış yapabilmek hem de var olan satışları daha ileriye taşımak istiyorsanız ürün görsellerinde ürünün her detayını göstermesine izin verin. Bununla alakalı profesyonel destek kadar alabilir ya da çekimleri kendinizde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde tüketiciler genellikle emin olmadıkları ürünleri satın almaktan vazgeçiyorlar.

Yorumları Göz Ardı Etmeyin

Genellikle pazar yerlerinde alışveriş yapan tüketiciler ilk olarak satın alacakları ürün ile alakalı yorumlara göz atarlar. Daha önce satın almış kullanıcıların yaptığı yorumlar oldukça önemlidir. Trendyol mağazasında satış yapmak istiyorsanız kesinlikle satışta olan ürünler hakkında olumsuz yorum olmaması oldukça önemlidir. Bunun için sık sık kargo ve stok durumunu kontrol ederek kaliteli ürünler satmaya özen gösterin.

Trendyol Entegrasyonu Sayesinde İş Süreçlerinizi Tek Bir Yerden Yönetin

Genellikle Trendyol üzerinden satış gerçekleştiren firmaların kendilerine ait bir e-ticaret siteleri vardır. Bu firmaların büyük kısmı e-ticaret sitelerini Trendyol’a entegre ederler ve buradan hem stok hem de kargo durumunu kontrol ederler. Bu sayede zamandan da tasarruf etmiş olurlar.

 

Trendyol’dan Nasıl Satış Yapabilirsiniz?

Trendyol’da satış yapabilmenin ana kurallarının başında şirket sahibi olmak gelmektedir. Yaptığınız satışları faturalandırmanız ve vergisini ödemeniz gerekmektedir. Bu yüzden Trendyol mağazası açabilmek için de Trendyol sizlerden şirket bilgilerini talep eder. trendyol’da mağaza açmak için trendyol’un kendi sitesi üzerinden başvuru yapmalısınız. Başvuruda sizlerden birtakım evrakları istenmektedir.

 • Şirket türü ve unvanınız,
 • Vergi kimlik numaranız,
 • Ticari sicil numaranız,
 • Ad-Soyad Telefon Numarası
 • E-mail adresi
 • E-ticaret sitenizin linki (varsa)

Yukarıda yer alan bilgiler ile başvuru yaptıktan sonra başvurunuz uygun olursa size dönüş yapılacaktır. Mağazaların açılma işlemlerinin tamamlanması için ise Ticaret Sicil Gazetesi, vergi levhası, faaliyet belgesi ve imza sirküleri de talep edilmektedir.

İnternet Satışında Nasıl Başarılı Olabilirsiniz?

Trendyol gibi önemli ve ayda milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir pazar yerinde nasıl başarılı olmanız gerektiğini yukarıda alt başlıklar ile açıkladık. Eğer avantajlı olduğunu düşünüyorsanız Sizlerde mağazacılık faaliyetlerinizi bu alanda yürütebilirsiniz. Ticaret faaliyetlerinizi daha ileriye taşımak için mutlaka bir e-ticaret oluşturabilirsiniz. Bu sayede markanızın bilinirliği arttığı gibi ekstra bir komisyon ödemeden de satışlarınızı bu platform üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Trendyol Mağaza Açmak ve Satış Artırma Teknikleri” te bir düşünce

 1. Pingback: Trendyol Mağaza Giriş 2022 - Acil Sorgu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir