Negatif SEO Nedir

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO Nedir?

Google’ın geçmişte güncelleme olarak yayınladığı Penguen algoritması özelliği, negatif SEO kullananları memnun edecek bazı detaylara sahiptir. Bu güncelleme, kötü niyetli yazılım uygulamaları web sitesi sahiplerini harekete geçirmek ve rakip firmaları etkilemek için devreye girmiştir.

Sitenizi olumsuz SEO saldırılarından koruyabiliyor musunuz, gelen saldırıları görebiliyor musunuz?

Bu yazıda, onlar hakkında ve nasıl korunacakları hakkında bilgi paylaşılacaktır. Negatif SEO, işinize zarar vermek için arama motoru sıralamalarınızı yok eden teknikleri içerir. Herkesin başına gelmez, ancak her web yöneticisinin bilmesi gereken bir şeydir ve bunu erken fark ettiğinizde büyük bir tehlikeden kaçınabilirsiniz.

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO tanımını kısaca özetleyecek olursak kötü amaçlı yazılımlar kullanarak ve rakip web sitelerinin sıralamasını düşürmek veya arama motorlarından tamamen kaldırmak için etik olmayan yöntemleri içerir. Web sitenizin trafiği düşer, yavaş açılır ve bunun gibi birçok sorunla karşılaşır ve bu da Google’a kötü yansımanıza neden olur. Sayfa dışı ve sayfa içi yolunda, bir web sitesinin hiçbir işlevi yoktur ve neredeyse kötü bir eylemi yansıtır.

Negatif SEO açıklayacak olursak web sitelerinde alakasız bağlantı metinlerini birbirine bağlamaktır. Site sahipleri, çeşitli SEO araçları aracılığıyla tüm düşük kaliteli geri bağlantıları izleyebilir veya Google Arama Konsolu gibi alanlardaki eğilimleri görüntüleyebilirsiniz.

  • İçeriğinizi kopyala ve diğer web sitelerine dağıtın
  • Sayfalara geri bağlantılardan oluşan genel ve özel ağlar oluşturun
  • Spam veya düşük kaliteli bağlantılar oluşturun
  • İçeriğinizi kopyalayın ve diğer web sitelerine dağıtın
  • Sayfaları döndüren genel ve özel bağlantılardan oluşan bir ağ oluşturun
  • Spam veya düşük kaliteli bağlantılar oluşturun
  • İtibarınıza saldırmak için sahte sosyal ağ profilleri oluşturun

Negatif SEO Nasıl Belirlenir?

Bunu fark etmenin en önemli sonucu web sitenizin ceza alıp almadığıdır. Site sahipleri trafikte bir düşüş gördüklerinde bir sebep ararlar. Google, e-posta adresinize bir ceza bildirimi gönderdiyse gerekli işlemi yapmaya başlayabilirsiniz.

robots.txt dosyanızı kontrol etmelisiniz. Siteniz daha önce belirlediğiniz kısıtlamalar altında tam olarak aktif olmadığını göreceksiniz. Robots meta etiketlerini bulun: Site sahipleri, arama motorlarının sayfaları taramasını ve dizine eklemesini ve robots.txt dosyasını eklemesini veya değiştirmesini önlemek için noindex robots meta etiketini ekleyebilir.

Tarama hataları: Robotların sayfalarınızı dizine eklemesini engelleyebilecek diğer sorunlar için Google Arama Konsolunda tarama hatalarını kontrol edebilirsiniz.

[forminator_form id="4170"]

 

Negatif SEO’dan nasıl kaçınılır?

Google Web Yöneticisi Araçları

Google kendi sistemlerini yönettiği için, gereksinimleri Negative SEO Protection, Google Webmaster Tools’a uygun olmalı ve eylemleri oradan izlenmelidir. Sitenizin güvenliği kötü amaçlı yazılım tarafından ele geçirildiğinde, bazı sayfalarınız dizine eklenmediğinde, bazı bağlantı sorunlarınız olduğunda veya manuel bir ceza aldığınızda sizi bilgilendirirler.

Backlink Koruması

Araştırmanızı yaparken, sizin için en uygun siteyi bulurken ve ücretli satın alınan makaleleri tanıtırken, uzun vadede faydalı olmaları için onlara göz kulak olmanız önemlidir. Buradaki en büyük hile, birisinin sizmişsiniz gibi davranması ve bağlantıyı kaldırmak için web yöneticileriyle iletişime geçip bağlantıları yok etmesidir.Bunun olmasını önlemek için her zaman Hotmail adresi yerine webmail gibi bir e-posta adresi kullanmanızı öneririz.

Geri bağlantıları seo uzmanları yol haritalarını görebilmeleri açısından düzenli takip etmektedirler.En iyi yol, Bağlantı Denetleyicisi gibi bir araç kullanmaktır. Bunları manuel olarak kontrol edebilir veya semrush gibi araçlarla izleyebilirsiniz.

Web siteniz yavaş yükleniyorsa, bu ilk işaret olabilir. Makaleleri kopyalamak ve yapıştırmak için kontrol etmenize yardımcı olabilecek harika bir hizmettir. Tek yapmanız gereken URL’nizi eklemek ve içeriğinizi görüntüleyebilir ve gerekli işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Acil bir işiniz olduğunda veya bir saatin sizin için önemli olduğunu düşünüyorsanız, bir DDoS saldırısı size çok pahalıya mal olabilir. DDoS korumalı biraz daha pahalı sunucu web sitenizi daha güvende tutmak mümkündür.

Değerli Kürşad SUALP ile E-Ticaret Sitelerinde SEO Uygulamaları ve Başarılı Bir SEO Optimizasyonu için Dikkat edilmesi gereken hususları konuşuyor, Canlı yayında Sorularınızı Cevaplıyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir