Negatif Seo Nedir, Anti Seo’dan Korunma Yöntemleri

Negatif Seo Nedir, Anti Seo’dan Korunma Yöntemleri

Dünyanın en ünlü arama motoru Google tarafından yapılan sıralamalarda üst sıralarda yerini alan web sitesi uygulamalarının korkulu rüyası özelliğini taşıyan negatif seo nedir, nasıl yapılır? İle bu tip durumlardan yani negatif seo uygulamalarından korunma yöntemleri nelerdir? Çeşitli sorularının cevapları son zamanlarda arama motorlarında sıklıkla merak edilmeye başlandı.

Bilindiği gibi oluşturulan herhangi bir web sitesinin ana hedefi tanıtım yapmaktır. Ürün tanıtımı başta olmak üzere hizmet tanıtımı, firma tanıtımı gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda kurulur. Kurulumdan sonraki amaç ise yüksek kullanıcı sayısına erişim sağlamaktır. Yüksek trafik sağlamanın en faydalı yöntemi ise seo çalışmaları ile tanıtım hedefine yönelik çeşitli anahtar kelimeler ile arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır.

Google reklamları, eğer ki kısa süre içerisinde daha iyi netice getirirse de her geçen zaman dilimi içerisinde artış gösteren ve rekabet ile tıklama başına maliyetlerde de aynı şekilde artış meydana gelir. Diğer taraftan bu reklamları devamlı bir şekilde açık tutmak zorunluluk arz eder.

Reklamlar kapatıldıktan sonra web site trafiği yeniden sıfıra düşecektir. Bu açıdan bakıldığında dijital pazarlama bütçesinin harika bir şekilde oluşturulması gerekir. Pazarlama bütçesinde mutlaka ama mutlaka seo çalışmalarına yatırım bütçesi ayrılmalıdır

negatif seo

Negatif Seo Ne Demektir?

Negatif seo çalışmasının kısaca tanımının yapılması gerekirse; üçüncü bir kişi aracılığı ile aramalarda üst sıralarda bulunan bir web sitesinin gerçekleştirilen bu sıralamalardan düşürülmesi yani alt sıralara inmesi olarak tanımlanır. Diğer bir taraftan negatif Seo Google bowling ile anti seo olarak da ifade edilir.

Seo gücünü azaltan faktörler arasında en önemlileri 3. kişilerdir. Anti Seo çalışmaları neticesinde Google, web sitesine ceza verip aramalardan tamamıyla silebilir ya da gerçekleştirilen bazı faaliyetler neticesinde web sitesi, Google aramalarında sıralama kaybederek alt sıralara düşürülmesi de aynı şekilde bir web sitesini verilen bir ceza olarak tanımlanır.

Anti Seo Yapılmasının Amacı Nedir?

Genel itibariyle bir sitenin uzmanı tarafından rakip olan sitelerin sıralama kaybetmesi amacıyla yapılan çalışmaların tamamı anti seo çalışmaları olarak bilinir. Negatif Seo çalışmaları yalnızca sıralama kaybı değil aynı zamanda prestij kaybı olarak da bilinir. Negatif Seo hamlelerini kimin yapabileceği düşünüldüğünde ise akla gelecek olan ilk kişi ya da kurumlar rakip sitenin uzmanlarıdır.

Pek çok saldırı botlar tarafından da yapılır. Sitede var olan bir güvenlik zafiyeti ile siteye sızma durumu olabilir ve link olarak target link eklenerek de siteye zarar verilebilir. Burada aslında belirtmede fayda olacaktır ki en çok rastlanılan durum site içerisindeki dosyaların onay verilmeden yoruma açık olmasıdır.

Diğer taraftan yorum bölümünde captcha kullanılmamaktadır. Bu, güvenlik açığından kurtulmak amacıyla Google recaptcha uygulamasından faydalanabilir. Diğer taraftan html kullanılması da yasaklanabilir.

Anti Seo’nun Çıkış Noktası Ya Da Sebebi Nedir?

Negatif seo çıkış noktası, Google platformunun penguen algoritmasını oluşturmasına kadar gider. Bu Algoritma, Google aracılığı ile black hat seo iş ve işlemlerine karşı oluşturulmuştur. Bu algoritma ile beraber sistem içerisinde anti seo açısından bir açık oluşturuldu.

Negatif seo oluşturmak temelde çok daha fazla kaynak ve zaman gerektirmesinin yanında aynı zamanda tüm Google sitelerinin korunması amacıyla da pek çok yardım da bulunmakta ve zamanın geçmesiyle beraber algoritmalarını geliştirmesidir.

Anti seo açısından uzman bilgisinin ihtiyaç olmasının yanı sıra, kaynak ile zaman açısından da çok fazla maliyetli olmasının nedeni ile fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Diğer taraftan da web siteleri, yapmış oldukları faaliyetlerde uzman kişiler için yönetiminde çalışmalarını sürdürüyorsa bu hususta endişelenecek herhangi bir durum yoktur demektir. Bütün bunların yanında aynı zamanda Google, bazı lüzumsuz bağlantıları bu sistemi aşabilmek amacıyla görmezden geliyor. Diğer taraftan internet sitesinin kullanıcı sayısında artış meydana geldikçe daha fazla backling alacağı için aynı zamanda Google uygulaması bu çeşit backlinglere herhangi bir ceza işlemi uygulamaz.

Negatif Seo Uygulamaları Nelerden İbarettir?

Herhangi bir web sitesi miyim ya da uzmanlarının, bir başka rakip olan web sitesi ile ilgili arama motorlarında düşürme faaliyetleri (negatif seo) çalışmaları açısından başvurabilecek çeşitli yöntemler mevcuttur.

Spam backling olarak tanımlanır ki Google uygulaması, oluşturulan web sitelerinin kalite kontrollerini aldıkları bir uygulama ile ölçer.

Penguen algoritması aracılığı ile beraber sosyal medya imleme faaliyetleri de yaşamımıza girdi, bu imleme faaliyetlerini forumlarda bulunan tanıtım yazıları organik özellikler taşımayan ve kötü bazı sitelere zarar vermeye başladı. Bu nedenle Google uygulaması, penguen algoritmasını kaldırmayı dahi düşündü

Google’ın en çok kıymet verdiği hususların içerisinde telif hakları oldukça önemli bir yer tutar. Bu nedenle sitelerde kullanılmakta olan görsellerin ya da içeriklerin telif haklarının kullanılmakta olan siteye ait olması beklenir.

Google şikâyete konu olan herhangi bir web sitesini inceleme süresi içerisinde arama motoru listesinden çıkarabilir. Bu sürenin nihayetinde şikâyette bulunan kişi ya da kurum, haksız çıkması durumunda da sıralamada olmayan dönem bir siteye oldukça fazla şey kaybettirir.

Klon ya da kopya web sitesi açma ile ilgili genel itibariyle üçüncü kişi tarafından site sahibinin sitesinde var olan bütün materyaller ile içerikler kopya yöntemi kullanılarak bir başka web siteleri açılır. Bu yöntem ile aslında aynı içeriğe sahip olan pek çok web sitesi oluşturulabilir.

Hazırlanmakta olan bu siteler algoritmaları bir manipülasyon şeklinde algılanır ve arama motorlarındaki sıralama daha alt derecelere düşer.

Daha önceleri sıklıkla kullanılmakta olan bir yöntemdir ancak Google plus çeşitli Güncellemeleri ile beraber bu yöntemin etkisi artık tamamen azaldı denilebilir.

Diğer taraftan doların TL karşısında değer kazanması halinde domain alımı da aynı şekilde bir hal aldı.

Negatif seo teknikleri arasında en kolay yapılabilecek olan yaratıcı içeriklerdir. Bu nedenle Forum sitelerine ya da markaları ile alakalı çeşidi şikâyetlerin bulunduğu internet siteleri kullanılabilir.

Web sitelerinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Bu çalışma direkt bir şekilde seo çalışmalarını etkilemez. Ancak Google platformunun yapay zekâsı artık bu tip içerikleri de direkt tespit edebilir.

Ülkemizde çok çok kullanılmasa da özellikle de Amerika ile Ukrayna tarafında bu teknikten fazla faydalanılır.

Adeta gerçekmiş gibi görünen profiller ile ilgili çeşitli web sitelerine kullanıcı meydana getirip yaşanmış olduğu kötü bir deneyim iletilir.

Hangi Yöntemler İle Negatif Seo’dan Korunabilir?

Makalenin başından itibaren negatif seo çalışmalarının neler olduğu ve hangi yöntemler ile bir web sitesinin kalitesinin düşürülmesi amacıyla hangi negatif seo çalışmalarına başvurulduğu bilgileri verildi. Ancak negatif seo çalışmalarından korunma yöntemleri ile ilgili çeşitli çalışmaların yapılması halinde sitenin herhangi bir zarar görmemesi açısından çeşitli çalışmalar yürütülebilir.

  • Profesyonel bir şekilde hizmet veren seo uzmanlarından yardım alınabilir.
  • Google sıralamaları ile ilgili takip işlemleri periyodik bir şekilde yapılabilir.
  • Rakip siteler ile profesyonel seo araçları periyodik bir şekilde kontrol edilebilir.
  • Site analizleri ile profesyonel seo araçları pratik bir şekilde yapılabilir.
  • Web sitesinde kullanılmakta olan şifrelerin yüksek güvenlikli olmasına dikkat edilebilir.
  • Black hat seo iş ve işlemlerinden uzak durulabilir.
  • Web sitesine eklenecek içeriklerin seo kurallarına uygun bir şekilde girilmesine dikkat edilebilir.
  • Kaliteli bir hosting kullanımına özen gösterilebilir.

 

 

 

Bu gönderi Seo’ te gönderildi ve , ’ te etiketlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir