kosgeb e-ticaret destekleri

KOSGEB E-Ticaret Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB E-ticaret Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

%85 oranında bir büyüme kaydederek 2020 yılında rekora koşan e-ticaret sektörü, 2020’de yaklaşık olarak hacmi 250 milyar TL’ye yükseldiği görülüyor. 2021’de pandeminin de etkisiyle e-ticaret yapan KOBİ sayısı 69 bin TL’den, 200 bin TL’ye yükselmiştir. Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2021 yılının ilk yarısında Türkiye’de e-ticaret hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %75.6 oranında bir artışla 161 milyar TL olarak gerçekleşti. KOSGEB’in Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında, e-ticaret sektörünü de desteklemektedir. KOSGEB’e destek için yapılan başvurular arasında e-ticaret sektörü oldukça fazladır.

KOSGEB E-Ticaret Destekleri Nelerdir?

Kuruluş Desteği 

Şirketinizi, şahıs işletme statüsünde kurmanız durumunda 5 bin TL, Limited veya Anonim şirket olarak kurmanız durumunda ise 10 bin TL’lik hibe alabilirsiniz.

İstihdam Desteği

İşletmenizde, istihdam edeceğiniz personel sayısına bağlı olarak 50 bin TL’ye kadar hibe almanız mümkün. İşletmenizi faaliyete geçirmenizin ardından, ilk yılın sonunda ve ikinci yılın sonunda çalıştırdığınız personellerin, prim-gün sayısına göre destek tutarı belirlenir.

KOSGEB istihdam desteğine ek olarak, istihdam edeceğiniz personeller için SGK be İŞKUR teşvikleri de mevcuttur.

Kredi Faiz Desteği

Girişiminiz için KOSGEB tarafından sağlanan 70 bin TL’ye kadar yararlanacağınız destek paketi bulunmaktadır. KOSGEB, bankalardan alacağınız kredi faiz tutarının belirli bir miktarını da karşılamaktadır.

Kuracağınız şirketin adresini, ev adresiniz olarak gösterebilirsiniz. KOSGEB, e-ticaret faaliyetinde home-office çalışma stilini desteklemektedir.

KOSGEB E-Ticaret Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

  • Şirket ortaklarından birinin şirket kurulumu öncesinde KOSGEB Online Girişimcilik Eğitimini tamamlamış olması,
  • Online eğitimi tamamlamış olan ortağın (girişimci) en az %50 ortaklığının bulunması,
  • Şirket kurulumundan sonra en geç 1 yıl içinde başvurunun yapılması,
  • Girişimcinin, şirket kuruluş tarihinden 3 yıl öncesinden destek programına başvuru yaptığı tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında;

– Gerçek kişi statüsünde bir firmasının bulunmaması,

– Tüzel kişi statüsünde kurulan herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının olmaması,

– Girişimcinin başvuru yaptıktan sonra başka bir kurumda, SGK’lı görünmemesi gerekir.

KOSGEB E-Ticaret Desteğinden Faydalanmak için Ne Yapmak Gerekir?

KOSGEB tarafından e-ticarete yönelik olarak verilen hibe ve kredi desteklerinden faydalanmak için Geleneksel Girişimcilik Sertifikasını aldıktan sonra işletmenizi kurmanız gerekir. Vergi mükellefi olduktan sonra, faaliyetinize göre proje veya iş planı hazırlanması gerekmektedir. Yaptığınız projeyi KOSGEB’in ilgili yetkilileri inceleyerek bir karara varır. Projenin doğru bir şekilde, KOSGEB’in dikkat ettiği durumlara ve proje metodolojisine göre hazırlanması oldukça önemlidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir