Kaliteli İçerik Üretmek İçin İpuçları

Kaliteli İçerik Üretmek İçin İpuçları

Web sayfalarının daha fazla ziyaretçi çekmek için arama motorlarında üst sıralarda yer almalarının önemi tartışılmazdır. Arama motorları için ise kullanıcıların aradıklarını bulmaları ve memnuniyetleri önemlidir.

Bu sebeple sürekli olarak algoritmalar geliştirmekte ve kullanıcı deneyimlerini arttırmaktadır. Bu sistem içerisinde üst sıralarda yer almanın anahtarı ise iyi içerik oluşturabilmektedir.

Mevcut İçeriklerin Değerlendirilmesi

Kaliteli içeriklerin oluşturulması için şirketin elinde bulunan mevcutların değerlendirilmesinin yapılması gerekir. Bu sayede sahip olunan içeriklerden hangilerinin yenilenmesi gerektiği ve hangilerinin etkili olduğu belirlenebilecektir.

Hedef Kitle

Arama motorlarında üst sıralara çıkmanın altın anahtarı, hedef kitlenizin neleri aradığını bilmekten geçmektedir. Özellikle hedef kitlenin arama amaçlarının yüzeysel bilgi mi yoksa derinlemesine bilgi mi olduğunun bilinmesi içeriklerin biçimlenmesi açısında önemlidir.

Paylaşılan içeriklerin uzunluklarına karar verirken, arama yapacak hedef kitle ile empati kurulması önemlidir. Eğer bu konuda emin olunamıyorsa o zaman anahtar kelimelerin Google bulunan sıralamaları size fikir verecektir. Google bulunan bu sayfada sıralanan kelimeler kullanıcıların amaçlarını göstermektedir.

içerik-pazarlama-1

Arama Amaçlarının Belirlenmesi

İçerikler hazırlanırken ve anahtar kelimeler belirlenirken, sadece arama hacimlerinin göz önüne alınması yanıltıcı olacaktır. Eğer bir ürün ile ilgili değerlendirme ya da açıklama içeriği oluşturuyorsa, içerik ne kadar iyi olursa olsun e-ticaret sitelerinin altında kalacaktır. Bu kavram ise arama amacı olarak bilinir.

Kaliteli içerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise içerik türü olmalıdır. İçerik türleri içerisinde blog, açıklama ya da kategori gibi türler bulunur. Eğer içerik bilgilendirici bir özellik taşıyorsa o zaman içeriğin formatı da önemli hâle gelecektir.

Uzmanlık Alanları

Kaliteli içerik için en önemli nokta ise uzman içerik üreticileri ile birlikte çalışmaktadır. Eğer çalıştığınız içerik üreticileri bir konu üzerinde çok fazla çalışmış ve kendisini geliştirmişse o zaman kaliteli içeriklerin sayısı çok daha yüksek olacaktır.

İçerik Konularının Dağılmaması Gerekir

İçeriklerin konuları oluşturulurken şirketin uzman olduğu konudan sapılmaması gerekir. Hem içeriklerin kendi içerisinde hem de içeriklerin birbirleriyle alakalarının bulunması gerekir. İçerik içerisinde bir konu anlatırken birden bire farklı bir konuya atlanmaması gerekir.

Aksi durumda okuyucuların dikkatleri dağılacak ve sayfadan uzaklaşacaklardır. Aynı şekilde web sitelerinden birden çok uzmanlık alanlarının çok fazla dışına çıkılması güveni kıracaktır.

Araçlar

Kaliteli içerik oluşturmak için araçlardan da faydalanılması gerekir. Kullanıcıların amaçlarını ya da anahtar kelimeleri belirlerken hem ücretsiz hem de ücretli olarak sunulan SEO araçlarından faydalanması gerekir. Bu araçlardan elde edilen istatistiki bilgiler içeriklerin hedef kitle ile daha iyi bir şekilde buluşmasını sağlayacaktır.

SEO Çalışmalarına Önem Verilmeli

İyi bir içerik üretmek için seo optimizasyon kurallarına dikkat etmek gerekir, özellikle WordPress siteleriniz var ise WordPress Seo Rehberi isimli yazılımı incelemenizi tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir