İşletmeniz İçin Başarılı Youtube Kanalı Nasıl Açılır

İşletmeniz İçin Başarılı Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

İşletmeniz İçin Başarılı Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Şirketiniz için bir YouTube kanalı oluşturma süreci oldukça hızlı ve basittir. Üstelik ücretsizdir. Tabii ki, mevcut tüketicilerinizle etkileşim kurmak ve işletmeniz için yeni potansiyel müşteriler çekmek için YouTube kanalınızı kullanmak istiyorsanız, bunu doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Bugünkü gönderi, şirketiniz için bir YouTube kanalının nasıl oluşturulacağını ve tanıtılacağını gösterecek. Başlamadan önce YouTube’u kullanmanın faydalarını gözden geçirelim.

İşletmeniz Neden YouTube’u Kullanmalı?

Yetişkinler YouTube’u diğer tüm internet sitelerinden daha çok tercih ediyor. Daha da şaşırtıcı olan, her gün dünya çapında bir milyar saatten fazla YouTube içeriğinin görüntülenmesidir. Bu kadar çok kişi YouTube videoları izlediğinden, şirketiniz sitede daha belirgin bir şekilde görünecektir. YouTube videoları, kitlenizin ve müşterilerinizin ilgisini çekmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Eğitici videolar, müşterilere mal veya hizmetlerinizin faydalarını göstermek ve onlara en iyi sonuçları nasıl elde edeceklerini öğretmek için harika bir yöntemdir. Vlog’lar YouTube işletme kanalınızda da yayınlanabilir. Vlog’lar (video bloglar) genellikle izleyicilere yazarın hayatından bir gün gösteren kısa kayıtlardır.

Girişimci ve en çok satan yazar Gary Vaynerchuck, YouTube kanalında izleyicilere iş toplantılarına ve diğer etkinliklere sahne arkası erişim sağlayan vlog’lar yayınlıyor. Vlog’lar, biraz daha samimi oldukları için müşterilerin markanızla bağlantı kurmasına yardımcı olur. Öğreticiler ve vlog’ların yanı sıra işletmenizin reklamını yapmak için yapabileceğiniz diğer YouTube videoları türleri şunlardır:

  • Röportajlar
  • web seminerleri
  • Canlı bir Soru-Cevap
  • Ofis ziyaretleri
  • Ürün demoları
  • İncelemeler ve görüşler

İlgi çekici ve eğlenceli videolar içeren kurumsal bir YouTube kanalıyla mevcut müşterilerinizle etkileşime geçebilir ve çevrimiçi olarak yenilerini çekebilirsiniz. Artık YouTube’u iş için kullanmanın yararlarının farkında olduğunuza göre, güvenilir bir YouTube kanalının nasıl kurulacağını inceleyelim.

 

 

Şirketiniz İçin Bir Google Hesabı Oluşturun

YouTube’un sahibi Google olduğundan, bir YouTube hesabı oluşturmak için bir Google hesabına ihtiyacınız var. Sonuç olarak, YouTube’a kaydolmadan önce işletmeniz için belirli bir Google hesabı oluşturmalısınız. Şirketinizin zaten bir Google hesabı varsa bu adımı atlayabilirsiniz. Çekici görünse de, kişisel hesabınızı ve şirket hesabınızı ayrı tutmak en iyisidir. Kişisel hesabınızdan farklı bir Google hesabı kullanarak işletmenizin YouTube hesabını oluşturabilirsiniz. Başkalarının özel e-postalarınıza erişmesine izin vermeden YouTube hesabınızı bu şekilde yönetebilirsiniz. Zaten özel bir Google hesabı oluşturduysanız, şirketiniz için bir YouTube hesabı oluşturmanın zamanı geldi.

YouTube’da Bir Hesap Açın

Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra YouTube hesabınızı oluşturmak için YouTube’u ziyaret edin. YouTube’un sağ üst köşesindeki profil avatarınıza tıklayın ve ardından açılır menüden Kanal Oluştur’u seçin. Ardından YouTube, size yaratıcı bir ad kullanma veya Google hesabınızla ilişkili adı ve fotoğrafı kullanma seçeneği sunar. Marka adınızı ve şirket logonuzu kullanmak için özel bir ad kullanma seçeneğini belirleyin. Seç’i tıkladıktan sonra YouTube kanalınızın adını seçebileceğiniz bir ekrana yönlendirileceksiniz. Şirketiniz için yapıyorsanız, YouTube kanalınızın adı olarak şirket adınızı kullanın. Bu, müşterilerin YouTube kanalınızı tanımlamasını ve markanızın çevrimiçi tutarlılığını korumasını kolaylaştıracaktır. Bir sonraki adıma geçmek için, sağlanan kutuya kanal adınızı yazın ve Oluştur’a tıklayın.

Ticari YouTube Kanallarını Tanıtmak İçin İpuçları

Artık bir YouTube hesabınız olduğuna göre, kanalınızı başarılı kılmak için yapmanız gerekenler hakkında konuşabiliriz. Bu 5 öneri harika bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olabilir.

Kanalı Özelleştirin

Bir ad seçtikten sonra YouTube kanalınızı tarzınıza uyacak şekilde değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Profil Fotoğrafı

Şirket logonuzu yüklemek, profesyonel görünen ve tüketicilerinizin kolayca tanıyabileceği bir YouTube kanalı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Açıklama

Kanal açıklamanızda insanları şirketinizle tanıştırabilirsiniz. Bu nedenle, iyi bir ilk izlenim bırakmak ve onları videolarınızı izlemeye ikna etmek için şirketiniz ve ne yaptığınız hakkında birkaç cümle yazın. İnsanların sizi YouTube’da bulmasına yardımcı olmak için açıklamanıza ilgili anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın. Kanal açıklamanızı oluşturmayı tamamladığınızda, web sitenize ve Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal medya profillerine bağlantılar eklediğinizden emin olun. Bu, web sitenize ve diğer sosyal medya profillerinize gelen ziyaretçi sayısını artırmanıza yardımcı olacaktır.

Kanal Fotoğrafı

Facebook ve Twitter’daki kapak fotoğraflarına benzer şekilde kanal fotoğrafı, YouTube profilinizin en üstünde görünen büyük dikdörtgen resimdir. Bir kanal fotoğrafı eklerseniz, şirketinizin YouTube kanalı kullanıcılara görsel olarak daha çekici gelir. Ücretsiz görsel içerik oluşturma araçlarının yardımıyla kendi kanal fotoğrafınızı hızlıca oluşturabilirsiniz. Örneğin, Canva ile YouTube’a bağlı şablonları kullanarak hızla muhteşem bir görsel oluşturabilirsiniz. Kanal resmi ekle seçeneğini tıklamanız ve bilgisayarınızdan resmi seçerek kanalınıza yüklemeniz yeterlidir. Artık kullanıma hazır olduğu için YouTube kanalınızda video çekmeye başlayabilirsiniz.

Hedef Kitle İçin Video Yapımı

Oluşturulan kişisel bir YouTube kanalına her türlü video yüklenebilir. Ancak, şirketiniz için başarılı bir YouTube kanalı oluşturmak istiyorsanız, kitlenizin ve tüketicilerinizin izlemek isteyeceği türden YouTube videoları üretmelisiniz. Şirketinizin kişiliğini yansıtan içerikler oluşturarak insanları kendinize çekebilir ve onları müşteri olmaya teşvik edebilirsiniz. Söylediğimiz gibi, kitleniz için yapabileceğiniz çok çeşitli videolar var. Eğitim videoları, işletmeler için en çok beğenilen YouTube video kategorilerinden biridir. Ürününüzü nasıl kullanacağınızı gösteren ve bunu yapmanın avantajlarını vurgulayan videolar, ziyaretçileri satış hunisinin daha da aşağılarına çekmeye yardımcı olabilir.

Kullanıcılara ürünlerinizi nasıl kullanacaklarının öğretilmesi gerekmiyorsa, markanızın hikayesini aktarmaya yardımcı olan videolar yapabilir veya izleyicileri işletmenizin perde arkasına çekebilirsiniz. Videolarınızı YouTube’da yayınlamaya başladığınızda, seçtiğiniz video türünden bağımsız olarak tutarlılığı korumak çok önemlidir. Bir gün bir video gönderirseniz ve ardından birkaç ay boyunca hiçbir şey göndermezseniz, kullanıcılar kanalınıza dikkat etmeyi bırakacaktır. Ancak, düzenli bir gönderi programı uygularsanız, her yayınladığınızda izleyiciler YouTube kanalınızı izler.

youtube pazarlama

Videolarınızı Arama Motoru Dostu Yapın

YouTube bir arama motoru olduğu için videolarınızı YouTube SEO için optimize etmelisiniz. Videolarınızı arama için optimize ederek YouTube’da bulunma şansınızı artırabilirsiniz. Sonuç olarak daha fazla insan videolarınızı görecek. Ek olarak, daha fazla görüntüleme alırsanız daha fazla potansiyel müşteri ve para üretebilirsiniz. Daha önce tartıştığımız gibi, kanal açıklamanızda uygun anahtar kelimeler kullanmak, insanların sizi YouTube’da bulmasını kolaylaştıracaktır. Puanınızı daha da yükseltmek için videonuzun başlığına ve açıklamasına uygun anahtar kelimeler eklemelisiniz.

YouTube’un otomatik anahtar kelime önerisini kullanmak, ilgili anahtar kelimeleri belirlemenin en basit yoludur. Videonuzun konusunu YouTube arama alanına yazmanız yeterlidir. Ortaya çıkan önerilerden iyi anahtar kelime önerileri bulabilirsiniz. Videonuz için ideal anahtar kelimeyi belirledikten sonra, bunu doğal olarak videonun başlığına ve gövdesine ekleyin. Ek olarak, videolarınızda aşağıdakileri geliştirebilirsiniz. Bunlar:

  • Videolarınıza etiket verin
  • Video içeriğinizi sınıflandırın
  • Kişiselleştirilmiş küçük resim oluşturma
  • Bitiş ekranı ve kartlar

Güzel bir YouTube kanalı oluşturdunuz, ilk videonuzu (veya birkaç tane) yüklediniz ve videolarınıza arama motoru optimizasyonu sağladınız. Bundan sonra ne olacak? YouTube videonuzun çok fazla görüntüleme elde etmesini bekleyemezsiniz. YouTube kanalınızın tanıtılması gerekiyor. Kanalınızın reklamını ne kadar çok yaparsanız, o kadar çok izlenme ve abone kazanırsınız.

YouTube kanallarınız hakkında diğer sosyal medyada bilgi yayınlamak, onları tanıtmak için en hızlı ve en uygun maliyetli yaklaşımdır. Sosyal medya takipçileriniz zaten şirketinizle ilgilendikleri için YouTube videolarınızla ilgilenecektir. Her yayınladığınızda, işletmenizin tüm sosyal medya kanallarında yeni YouTube videoları tanıtmak için gönderiler oluşturun. Ayrıca, pazarlamak için YouTube reklamlarını da kullanabilirsiniz. Yukarıda belirtilen tavsiyeyi uyguladıktan sonra, videolarınızın nasıl performans gösterdiğini görmek için YouTube analizlerinizi de kontrol etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir