ev-hanımlarına-kosgeb-destekleri

Ev Hanımlarına KOSGEB Destekleri

Ev Hanımlarına KOSGEB Destekleri

KOSGEB her zamanki gibi iş kurmak isteyen kadınlara destek sunmaya devam ediyor. Kadınlara sunulan KOSGEB kredisi sayesinde pek çok kişi kendi işinin patronu oluyor. 2022 yılında kadınlara sunulan hibe kredileri hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

KOSGEB, 2022 yılında geleneksel girişimci desteği ile kendi işini kuran bayanlara en az 10 bin TL’lik hibe desteği sunmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarının yararlanabileceği en yüksek hibe ise 60 bin TL’dir. Bu meblağlar sayesinde pek çok kadın kendi işini kurmuş durumdadır. Siz de hibe şartlarını öğrenerek kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

KOSGEB Ev Hanımlarına Hibe 2022 Şartları Nelerdir ?

Son zamanlarda KOSGEB’e başvuru yapan kadın sayısı her geçen gün artış göstermiştir. Çünkü ev hanımlarına kendi işini kurması için destek sunan tek kurum KOSGEB’tir. KOSGEB’e iş kurmak için başvuran kişilerin genç, gazi, engelli ve birinci derece şehit yakını olması durumunda 5000 TL ek ödeme yapılır. KOSGEB gelen başvuruları dikkate alarak ev hanımlarına sunmuş olduğu desteği %70’den %80’e çıkarmıştır. Girişimciler işini kurduktan 1 yıl sonra işlerini büyütmek isterse faizsiz bir şekilde kredi verilmektedir. Faizsiz KOSGEB kredisinden faydalanmak isteyen kadınlar 3 Eylül’e kadar başvuru yapmaları durumunda 3 yıl geri ödemesiz 75 bin TL değerine kadar hızlı destek kredisinden yararlanabilir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2022 Ne Kadar?

KOSGEB’e başvuran kadınlar hibe kursunu başarı ile tamamlarsa ve iş projesini kabul ettirirse %20 daha kolay bir şekilde destek alma hakkına sahiptir. Girişimci kadın, engelli, birinci derece şehit yakını olursa 5000 TL fazladan destek sunulur. KOSGEB kadın girişimcilere kuruluş desteği olarak 2022 yılında 10 bin TL hibe vermektedir.

Kendi işini kurmak isteyen kadınlar uygulamalı girişimcilik kursu sonrasında hazırladıkları projeyi kabul ettirirse 60 bin TL ile 370 bin TL arasında hibe desteği almaya hak kazanır.

Ev Hanımlarına İş İmkanı KOSGEB Hibe Başvurusu 

KOSGEB hibe kredisi ile her yıl 5 bin kişiye destek verilmesi hedeflenmektedir. Bugüne kadar tarımdan çiftçiliğe, tekstilden otomotive varana kadar pek çok sektörde başarı imzası atılmış durumdadır. Gerekli kriterler ise şu şekildedir;

  • KOSGEB tarafından verilen 60 bin TL hibe desteğini faturalandırma yapılması halinde geri ödemesi yapılmayacaktır.
  • Bu durum kadın girişimciler için çok daha caziptir.
  • Faizsiz 100 bin TL olan kredi geri ödemesi 30 ay sonra başlar ve 24 ay içinde eşit taksitler ile geri ödenir. 

Başvuru şartları ise şu şekildedir;

  • TC vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmek
  • Ev hanımlarının 18 yaş üstü olması gerekir. Aynı zamanda 30 yaşından gün almamış olmak gerekir.
  • 60 bin TL hibe almak için KOSGEB’e e-başvuru yapmak gerekir.

Siz de KOSGEB tarafından hibe desteği alarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

KOSGEB İŞ PLANI ÖRNEĞİ İNDİR

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir