etsy-magaza-acmak-satis-yapmak

ETSY Satış Yapmak ve Yurtdışına Ürün Satışı

ETSY Satış Yapmak ve Yurtdışına Ürün Satışı

ETSY satış yapma hakkında tüm merak edilenler burada! Sizde ETSY üzerinden satış yapmak istiyorsanız detayları internet sitemizden öğrenebilirsiniz.

E-ticaret son 5 yılda dünya genelinde oldukça yaygın bir hal almış durumda. Öyle ki satılan ürünlerin yarısından fazlasını artık e-ticaret siteleri karşılamaktadır. Bundan dolayı da firmalar ürünlerini daha fazla kitleye ulaştırmak ve hızlı bir şekilde gelir elde etmek için kendi sitelerini kurmak istemektedir. Kendi e-ticaret firması olan firmalar birçok pazaryeri entegrasyonu kullanarak ve manuel takibe alarak pazar yerlerine firmalarını açarlar. Firmaların bunu yapmasındaki temel amaç hem pazar yerlerinin müşteri kitlesinden yararlanmak hem de marka bilinirliğini artırmaktır.

E-ticaret faaliyetlerinden kazancınızı artırmak için yurtdışı kanalları kullanmak, kur farkından dolayı oldukça kazançlı olmaktadır. ETSY satış yapma da bu konuda e-ticaret yapmak isteyen kişilere büyük imkanlar sunmaktadır.

etsy-magaza-acmak

ETSY Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Brooklyn eyaletinde faaliyetlerini başlatan ETSY firması, el emeği ürünlerin satıldığı bir pazar yeri olarak geçmektedir.

Ülkemizde özellikle yurtdışına satış yapmak isteyen tasarımcılar tarafından oldukça fazla kullanılmaktadır. Çünkü bu platform tasarımcılar için e-ticaret yapmaya oldukça kullanışlıdır. Bunun dışında birçok ürünün satışının yapıldığını da internet sitesini incelemeniz durumunda görebilirsiniz.

ETSY Satış Yapma Avantajları

ETSY mağaza açma konusunda oldukça avantajlı pazar yerleri arasında gelmektedir. Genellikle yurtdışı satış yapmak isteyen kişiler, yurtdışı pazar yerlerinin avantajlarına göz atmaktadır. Bu başlık altında size avantajları konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

ETSY üzerinden satış yapmanın avantajları nelerdir?

ETSY pazar yeri üzerinde satış yapmanın en büyük avantajlarından bir tanesi marka bilinirliğini arttırmak olacaktır. Herhangi bir pazar yerine girmeniz, ürünü inceleyen kişilerin sizin markanızı görmesini sağlayacaktır. Özellikle yurtdışında bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız ETSY tam size göre!

 • Döviz Kazanma

Pazar yeri üzerinden yurtdışına satış yapmak isteyen markaların en büyük amaçlarından birisi de döviz kazanmaktır. Çünkü ülkemizdeki döviz kurları, TL’ye oranla oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. ETSY, yurtdışı menşeili bir pazar yeridir. Bundan dolayı da ürünlerin fiyatlandırması genel olarak Euro ve Dolar üzerinden yapılmaktadır. Bu sayede satış yapan kişiler oldukça kazançlı bir sisteme dahil olacaktır.

 • Müşteri Kitlesini Arttırma

Pazar yerlerinde satış yapan kişiler marka bilinirliğinin artması ile birlikte daha çok satış yapmaktadır. Bunun sebebi ürünleriniz ne kadar çok incelenir, ne kadar çok satılırsa o kadar fazla çevreye yayılacaktır. Ürünleriniz ilk başta satılmasa dahi, ürünlerinize göz atan kişi sayısını artırmak ETSY ile mümkündür. Yurtdışından müşterilere erişmek için ETSY pazar yeri üzerinde satış yapabilirsiniz.

 • Pazarlama Avantajı

Ne kadar çok pazar yerine katılırsanız markanın bilinirliği, müşteri kitlesinin artması o ölçüde artacaktır. Bir nevi hem satış yaparken hem de pazarlama yönünde reklam yapmış olacaksınız. ETSY üzerinden satış yapmak sizlere yurtdışında yer alan ülkelere kendinizi  tanıtma fırsatı sunar.

Yukarıda saydığımız avantajları ile ETSY pazar yerinde satış yapmak oldukça avantajlı bir işlemdir. Tabi markanın dezavantajlarına da göz atarak satış yapma konusunda daha iyi bilgiye sahip olabilirsiniz.

ETSY Satış Yapma Dezavantajları

ETSY satış yapma avantajlarından bahsettikten sonra dezavantajlarından da bahsetmemiz gerekir. Çünkü e-ticarete başlayacak kişilerin durumu kendi çerçevelerinde tartmaları ve ona göre yeni bir pazar yerine giriş yapmaları gerekmektedir.

ETSY üzerinden satış yapmanın dezavantajları nelerdir?

 • Komisyon Oranları

Bütün pazar yerlerinde belirli miktarda yaptığınız satışlardan komisyon alınmaktadır. ETSY firması üzerinde de satış yapmanın dezavantajlarından bir tanesi komisyon oranlarıdır. ETSY, yaptığınız satışlardaki ürünün kategorisine göre belirli oranda komisyon almaktadır. Komisyon oranlarına yazımızın en altında bulunan başlık üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Kargo Süreçleri

ETSY firması ürünlerinizi yurtdışına göndermektedir. Ülkemizde satış yapan firmalar, kargo konusunda pek sıkıntı çekmese de yurtdışında durumlar böyle değildir. Yurtdışına satış yapan birçok satıcının kargo süreçlerinde problem yaşadığı görülmektedir. Ülkeler arası ve hatta kıtalar arası yapılan satışlarda kargo süresi oldukça uzamaktadır. Sonuç olarak müşteri memnuniyetini olumsuz etkilemektedir. Fakat ETSY üzerinde bulunan çoğu müşteri de bunu göze alarak satın alım yapmaktadır.

 • Müşteri İle İletişim

Müşteri ile iletişim aslında bir dezavantaj değildir. Fakat yurtdışında satış yapacağınız için en azından İngilizce bilen bir kişinin firmanızda çalışması gerekmektedir. Aksi takdirde etkili bir iletişim kurma konusunda problemler yaşayabilirsiniz. Bu da satışlarınızı olumsuz etkileyecektir.

 • Vade Süresi

ETSY üzerinden satış yaptığınız zaman vade süresi ile karşı karşıya gelirsiniz. Bazı pazar yerleri yaptığınız satış işlemlerinden sonra paranızı anlık olarak cüzdan hesabınıza göndermektedir. Fakat bazı hesaplar da yapılan satışların ödemesini belirli bir süre beklemektedir. ETSY’de satış yapan kullanıcılar sattıkları ürünlerin ücretlerini, ürünün kategorisine göre belirli bir süre alamazlar. Ancak ürünün vade süresi dolduğunda ücret size yatmaktadır.

Yukarıda saydığımız dezavantajları göz önünde bulundurarak ETSY pazar yerinde satış yapmak konusunda daha detaylı düşünebilirsiniz.

ETSY Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?

ETSY üzerinden satış yapmak için öncelikle bir mağaza başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapmak için gereken tüm adımları aşağıda listeledik.

ETSY satış yapma adımları:

 • Öncelikle ETSY internet sitesine giriş yapın ve sitenin en alt bölümünden “Sell on ETSY” sekmesine tıklayın.
 • İlgili sayfada bulunan “Open Your ETSY Shop” bölümüne tıklamanız gerekmektedir.
 • Hesap bilgilerinizi unutmayacak şekilde doldurun.
 • Hesabınızı açtıktan sonra hesabınız ile ilgili birkaç ayarı doldurmanız gerekmektedir.
 • Hesap ayarlarını yaptıktan sonra mağazanız ile ilgili ayarlar kısmı gelmektedir. Mağaza ile ilgili bilgileri doldurarak devam edebilirsiniz.
 • Sıradaki adımda mağazanıza ilk ürününüzü eklemeniz istenmektedir. Bu adımda ürün için fotoğraf, video ve listeleme ayrıntıları gibi kısımları da eksiksiz bir şekilde doldurunuz.
 • Artık hesap ve mağaza ayarlarınız yapıldı. Sıradakı adımda ödemelerinizi nasıl alacağınız seçmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bu adımda fatura ayarlarını da yapmanız gerekir.

Yukarıda yer alan adımları tamamladıktan sonra ETSY pazar yeri üzerinde satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bundan sonra tek yapmanız gereken ETSY üzerine satacağınız ürünleri eklemek olacaktır.

ETSY Komisyon Oranları

ETSY komisyon oranları, ETSY satış yapma hakkında bilgi edinmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Bundan dolayı ayrı bir başlıkta komisyon oranlarından bahsetmek istedik.

ETSY üzerinden satış yapan firmalar, belirli komisyon gruplarına göre ETSY firmasına ödeme yapmaktadır. Bu komisyon gruplarını şu şekilde inceleyebiliriz:

 • Listeleme Komisyonları

ETSY satış yapma hedefi olan kişiler listeleme yapacakları ürün başına ödeme yapmak zorundadır. Listeye eklediğiniz her ürün için 0.20 $ bedelli listeleme ücreti ödemeniz gerekmektedir. Eklediğiniz her ürün 4 ay kalmaktadır sonrasında 0.20 $ daha ödeyerek yayına devam etmesini sağlayabilirsiniz.

 • İşlem Ücreti

ETSY üzerinden satış yapan kişiler ürün başına %5 işlem ücretini vermelidir. Bu miktar satılan ürünün bedeli üzerinden otomatik olarak kesilir.

 • Ödeme İşlem Ücreti

%6.5 + 3 TL işlem ücreti ETSY firması tarafından konulan, standart ödeme ücretidir. Toplanan miktarın çekimi sırasında bu işlem ücreti kesilir ve kalan tutar hesabınıza yatırılır.

 • Reklam Ücreti

ETSY’nin sizin için reklam vermesini istediğiniz zaman ücretin %15’ini firma almaktadır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir