En Çok Kazandıran 25 Meslek ve Maaşları

En Çok Kazandıran 25 Meslek ve Maaşları

Hangi mesleği okuyacağınıza karar verirken en önemli şey, neyi sevdiğinizi ve hangi mesleğin size en büyük ekonomik faydayı sağlayabileceğini analiz etmektir.

Yurtdışında eğitim görmeyi ve çalışmayı planlıyorsanız, düşündüğünüz (veya şu anda sahip olduğunuz) meslekler için maaşların ne olduğunu, hangi kariyerlerin en çok maaşı aldığını ve size hangi fırsatların sunulduğunu bilmek kesinlikle yardımcı olur.

Tabii ki, yalnızca maaşa dayalı bir karar vermeden önce, hangi kariyerin size en kişisel tatmini getireceğini dikkatlice düşünün. Çalışırken mutlu olmanız için en önemli şey budur.

Burada en yüksek ücretli işlerin bir listesini vereceğiz, bu yüzden sizi ilgilendiren işleri göremiyorsanız endişelenmeyin, bunlar sadece en iyi meslektir.

İlaç, mühendislik, teknoloji, finans, İşletme, Havacılık, Temizlik alanları en çok kazananlar arasındadır.

Aşağıda, bu alanların kapsadığı kariyerlere, ortalama yıllık maaşlarına ve ihtiyaç duydukları eğitim düzeyine daha yakından bakacağız.

Not: Aşağıdaki maaşlar yıllık ve Türk lirası cinsindendir. Aşağıdaki karşılaştırma, Türkiye’deki profesyonellerin ortalama kazançlarını en yüksekten en düşüğe sıralamaktadır.

 

Anestezi Uzmanı

Ortalama maaş: 208.000 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Dünyanın en yüksek ücretli kariyerlerinde birincilik, anestezistlerle tıp alanındadır.

Anestezi uzmanları, cerrahların veya diğer doktorların hastaya çok az rahatsızlık vererek veya hiç rahatsızlık duymadan işlemleri yapabilmeleri için genel veya bölgesel anestezi uygulayan doktorlardır. Anestezi uygulamasına ek olarak, anestezistler hastanın yaşamsal belirtilerini ve fonksiyonlarını ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve ameliyattan sonra yakından takip eder.

Anestezi uzmanı olmak, genellikle 12 ila 13 yıllık tıp eğitimi gerektirdiğinden oldukça uzun ve kapsamlı bir süreçtir. Bu nedenle dünyanın en yüksek ücretli kariyeri olmasına şaşırılmamalıdır.

Cerrah

Ortalama maaş: 208.000 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Cerrahlar, yaralanmalardan, hastalıklardan veya deformitelerden muzdarip hastalar üzerinde ameliyat yaparlar. Bu uzmanlar genel cerrah olmak için eğitim alabilir veya ortopedik, nörolojik, kardiyovasküler ya da plastik cerrahi gibi bir uzmanlık seçebilirler. Cerrah olmak için 12-15 yıllık eğitimi tamamlamanız gerekir.

Ağız ve Çene Cerrahı

Ortalama maaş: 208.000 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Ağız ve çene cerrahları yüz, ağız ve çene cerrahilerini gerçekleştirir. Bu profesyoneller, cerrahi alanında en az dört yıllık ek eğitim almış diş hekimleridir, bu nedenle yüz travmasını tedavi etmekten kozmetik cerrahiye kadar her şeyi yapabilirler.

Doğum Uzmanı ve Jinekolog

Ortalama maaş: 208.000 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar dünyaya yeni bireyleri getirir ve kadınların üreme sağlığına dikkat eder. Doğum uzmanı, kadın hastalıkları ile ilgilenen cerrahi dalıdır ve kadın hastalıkları, kadınların üreme sağlığı ile ilgilenen tıp alanıdır. Jinekolog olmadan kadın doğum uzmanı olamazsınız.

Bu uzmanlar Pap testleri, doğum kontrol önerileri ve üreme sisteminizin rutin muayeneleri için ziyaret ettiğiniz doktorlardır.

Bir kadın doğum uzmanı ve jinekolog mezun olduğunda, en az 12 yıllık eğitimi tamamlamış olacaklardır.

Ortodontist

Ortalama maaş: 208.000 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Ortodontistler, dişlerdeki ve çenelerdeki düzensizlikleri düzeltmeye odaklanan diş hekimleridir. Diş telleri veya tutucularla dişleri düzeltirler ve ısırma problemlerini düzeltmeye yardımcı olurlar. Ortodontist olmak için yaklaşık on yıl eğitim almalısınız.

Protez Uzmanı

Ortalama maaş: 208.000 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Diş Protez hekimleri, ister eksik dişler, ister ısırma sorunları veya gülümsemenin fiziksel görünümü nedeniyle olsun, ağzın işlevini veya gülümsemenin görünümünü iyileştirmek için dişleri restore eden ve değiştiren diş hekimeridir.

Diş hekimleri, diş implantlarına, takma dişlere, köprülere, kronlara ve kaplamalara ihtiyacınız olduğunda ziyaret etmeniz gereken uzmanlardır. Ortodontistler gibi, protodontistler de yaklaşık on yıl çalışırlar.

Psikiyatrist

Ortalama maaş: 208.000 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Psikiyatristler, zihinsel ve zihinsel sağlık bozukluklarını teşhis eden, tedavi eden ve önleyen doktorlardır.

Tüm psikiyatristler ruh sağlığı sorunlarının tedavisine yardımcı olmakla birlikte, çok çeşitli uzmanlıkları olan bir alandır. Örneğin, bazıları çocuk ve ergen psikiyatrisinde çalışırken bazıları da adli psikiyatri, bağımlılık psikiyatrisi, konsültasyon psikiyatrisi veya psikanalizde uzmanlaşmıştır.

Psikologlardan farklı olarak, psikiyatristler tıpta da uzmanlaşırlar, böylece ilaç yazabilir veya akıl sağlığı ile ilgili hastaneye yatış önerebilirler.

Psikiyatrist olmak 10 ila 12 yıllık bir eğitim gerektirir.

Doktor

Ortalama maaş: 206.500 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Doktorlar genellikle hastalar için ilk temas noktasıdır, çünkü farklı koşullar hakkındaki kapsamlı bilgileri, hastalarını basit bir soğuk algınlığından nadir görülen bir hastalığa kadar tedavi etmelerini sağlar.

Uzman hekimler ise klinik tıbba odaklanır ve uzmanlaştığı alanda geniş bilgi birikimine sahiptir.

Doktor olmak için yaklaşık 10-14 yıl okumanız gerekir.

Çocuk Doktoru

Ortalama maaş: 175.310 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Çocuk doktorları, bebeklikten erken yetişkinliğe kadar çocukların fiziksel, duygusal ve sosyal iyilik hallerini önemseyen doktorlardır. Pediatri kendi başına bir uzmanlık dalı olmasına rağmen, neonatoloji, onkoloji, hematolojiden pediatri, gelişimsel ve davranışsal psikiyatriye kadar birçok alt dalı içerir.

Çocuk doktoru olmak için yaklaşık 11-14 yıl okumanız gerekir.

Hemşire Anestezisti

Ortalama maaş: 174.790 TL

Eğitim seviyesi: mezun

Hemşire anestezistleri anestezi uygular ve cerrahi, terapötik, tanısal ile obstetrik prosedürlerden önce ve sonrasında bakım sağlar.

İşleri bir anestezi uzmanınınkine benzer olsa da hemşire anestezistler doktor anestezistlerle aynı eğitim seviyesini tamamlamazlar. Anestezi uzmanları doktordur, hemşire anestezistler ise en az bir yıllık yoğun bakım deneyimine ve yüksek lisans derecesine sahip kayıtlı hemşirelerdir.

Diş Hekimi

Ortalama maaş: 155.600 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Diş hekimleri, hastanın ağzı, diş etleri ve dişleriyle ilgili sorunları tanımlar ve tedavi eder. Görevleri arasında diş çekme, takma diş yerleştirme ve boşlukları doldurma yer alır.

Bazı diş hekimleri, ciddi ağız problemlerini ve hastalıklarını tedavi etmekten dişleri düzeltmeye ve ağız ameliyatları yapmaya kadar uzanan alanlarda uzmanlaşmayı tercih eder.

Bilgi Teknolojileri Direktörü

Ortalama maaş: 146.360 TL

Eğitim seviyesi: lisans veya üstü

Teknoloji, tıptan sonra en iyi uzmanlık alanlarından biridir. Bilgi teknolojisi yöneticileri, kuruluşların modern teknolojisi için sürekli danışmandırlar.

Bu yöneticiler elektronik veri işleme, bilgi sistemleri, sistem analizi ve bilgisayar programlama gibi işlevleri denetler. Bir özel veya devlet kurumunun teknoloji ihtiyaçlarını değerlendirirler ve kuruluşun kısa ve uzun vadeli hedeflerini karşılayan bilgisayar sistemlerini uygulamak için teknik personelle birlikte çalışırlar.

Bu pozisyona gelmeden önce, yöneticiler genellikle ilgili bir alanda birkaç yıllık (yaklaşık 15 yıl) deneyime sahiptir.

Petrol Mühendisi

Ortalama maaş: 137.720 TL

Eğitim seviyesi: lisans veya üstü

Petrol mühendisleri, en yüksek ücretli mühendislik dallarındandır.

Petrol mühendisleri, petrol çıkaran ekipmanları tasarlar. Bunu yapmak için, petrolü mümkün olan en güvenli ve en uygun maliyetli şekilde çıkarmak için veri toplamak ve analiz etmek için çok zaman harcarlar.

Pazarlama Direktörü

Ortalama maaş: 136.850 TL

Eğitim seviyesi: lisans veya üstü

İşletme ve yönetim ile ilgili mesleklere girdiğimizde kendimizi pazarlama alanında buluruz.

Pazarlama yöneticileri, çalıştıkları şirketin tanıtımından sorumludur ve bu nedenle yaratıcılık ve iş zekasının bir kombinasyonunu göstermelidir.

Günlük faaliyetler, pazar araştırması edinmekten tutun da tanıtım faaliyetleri planlamaya ve web siteleri ile sosyal medya kampanyaları geliştirmeye kadar uzanmaktadır.

CFO

Ortalama maaş: 129.890 TL

Eğitim seviyesi: lisans veya üstü

CFO’lar da en karlı işler arasındadır.

Finansal yöneticiler, bir kuruluşun finansmanını denetleme sorumluluğuna sahiptir. Muhasebeyi departmanlarıyla koordine eder.

Sayılarla çalışmaya ek olarak, finans yöneticileri, kuruluşlarının diğer üyelerinin önemli iletişim becerileri gerektiren karmaşık raporları anlamalarına yardımcı olmalıdır.

Eczacılar

Ortalama maaş: 128.090 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Eczacılar, çok çeşitli ilaçların uygun dozajı ve yan etkileri konusunda uzmandır.

İnsanlar eczacıları yalnızca eczanede çalışan beyaz yakalı insanlar olarak düşünme eğilimindeyken, klinik eczacılar hastanelerde ve diğer tıbbi ortamlarda da çalışırlar ve genellikle hastalarını ziyaret ettiklerinde doktorlara eşlik ederler.

Bazıları, ilaç denemeleri tasarlayabilecekleri veya yeni ilaçların araştırılması ve geliştirilmesi üzerinde çalışabilecekleri ilaç şirketleri için de çalışmaktadır.

Satış Müdürü

Ortalama maaş: 126.640 TL

Eğitim seviyesi: lisans veya üstü

Eşlik eden pazarlama yöneticileri, satış yöneticileri bu listede yer alır.

Satış yöneticileri, çalıştıkları şirketin ürünlerinin satışından ve dağıtımından sorumludur. Görevleri arasında satış bölgeleri oluşturmak, ekibinizi eğitmek ve satış hedeflerini ve kotaları karşılamak için stratejiler oluşturmak yer alır.

Satış yöneticileri ayrıca satış ekibinin hedefleyebileceği yeni müşterileri belirlemek için pazarlama departmanıyla yakın çalışır. Satış ekibini denetlemenin yanı sıra, satış yöneticilerinin aktif işe alma gibi sorumlulukları vardır.

Ayak Hastalıkları Uzmanı

Ortalama maaş: 126.240 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Ayak hastalıkları uzmanları, batık ayak tırnaklarından ve bunyonlardan kırık ayak bileklerine kadar ayak ve ayak bileği rahatsızlıklarını teşhis eden, tedavi eden doktorlardır. Bazen tedavi, ortopedik ayakkabı reçete etmek kadar basit veya tam ayak bileği implantı ameliyatı olmak kadar karmaşıktır.

Avukat

Ortalama maaş: 122.960 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

En temel düzeyde, bir avukat yasal, cezai veya medeni konularda bireylere, işletmelere tavsiyelerde bulunur.

Avukatlar, büyük firmalar veya küçük işletmeler için özel olarak çalışabilirler ya da devlet için halka açık olarak da çalışabilirler.

Kamu sektöründe, avukatlar bölge avukatı veya kamu savunucusu olarak iş bulabilir, hatta hükümet için çalışabilirler.

Birçok özel sektör avukatı, genellikle çevre veya vergi hukuku, boşanma ya da veri gizliliği gibi bir uzmanlık alanı seçtikleri büyük firmalarda iş arar.

Siyaset Bilimci

Ortalama maaş: 122.220 TL

Eğitim seviyesi: mezun

Hukukçulardan sonra siyaset bilimciler, dünyanın en yüksek ücretli meslekleri yer alıyor.

Siyaset bilimciler, uluslararası ilişkileri, hükümet operasyonlarını, yerel yönetimi ve daha fazlasını dikkate alarak hükümet ve siyaseti teori ve pratikte anlamaya çalışırlar.

Örneğin, en iyi ulusal üniversitelerde veya kar amacı gütmeyen kuruluşlarda görev alabilirler ve öğretim, araştırma ya da hizmete odaklanabilirler.

Pilot

Ortalama maaş: 121.430 TL

Eğitim seviyesi: lisans veya üstü

Pilotlar, havayolları, özel şirketler, kolluk kuvvetleri, ordu için uçakları ve helikopterleri uçurur, işletir.

Ayrıca, uçakta mekanik arıza olmadığından emin olmak için kalkış ve varış havaalanlarını kontrol etmek, planlı bakımın yapıldığını, uçuş yolunu ve uçuşun güvenli hava koşullarını doğrulamak da dahil olmak üzere uçağı uçuşa hazırlarlar.

Göz Doktoru

Ortalama maaş: 115.250 TL

Eğitim düzeyi: Doktora

Optometristler, gözleri ve görüşü tedavi etmede uzmanlaşmıştır. İleri görüş gibi yaygın görme sorunlarını çözmek için gözlük ve kontakt lens reçete eden kişilerdir.

Optometristler ayrıca göz hareketi gibi diğer problemler için görme terapisi yapabilir ve hastaları ilaç reçete edebilecekleri glokom gibi göz rahatsızlıkları için tarayabilir.

Aktüer

Ortalama maaş: 108.350 TL

Eğitim seviyesi: lisans veya üstü

Aktüerya bilimi, finansal risk ve belirsizliği ölçmek, yönetmek ve azaltmak için matematik, istatistik ve finansal teoriyi kullanan bir disiplindir. Aktüerler, sigorta endüstrisi için çok önemlidir ve diğer şirketlerde giderek daha fazla iş bulmaktadır.

İş Operasyonları Müdürü

Ortalama maaş: 100,780 TL

Eğitim seviyesi: lisans veya üstü

İş operasyonları yöneticileri, bir şirket içindeki çeşitli departmanların nihai hedefe ulaşmak için koordine etmesine yardımcı olur. Görevi, insanları işe almayı, sözleşmeleri müzakere etmeyi, bütçe konularını ele almayı, genel iş operasyonlarını anlama ve proje ekiplerine rehberlik etmeyi içerir.

Ayrıca, müşterilerin ne satın alabileceği konusunda stratejik kararlar alır.

Mali Müşavir

Ortalama maaş: 87.850 TL

Eğitim seviyesi: lisans veya üstü

Mali müşavirler müşterilerle buluşur ve onlara mali durumları hakkında tavsiyelerde bulunur. Bu, emeklilik planları oluşturmak ve yatırım tavsiyesi sağlamak için oturup bütçeler oluşturmak şeklinde olabilir. Mali müşavirler ayrıca bir müşterinin fonlarına yatırım yapabilir ve yatırımlarını tartışmak için onlarla düzenli olarak buluşabilir.

 

Görüldüğü gibi tıp alanı ilk etapta çok para kazandıran ama aynı zamanda çok çalışma ve hazırlık gerektiren bir sektördür. Diğer yüksek ücretli ana dallar teknoloji, mühendislik, finans, işletme ve hukuktur.

Yurtdışında okumak ve çalışmak için değerlendirme sürecinizde, yaşam maliyeti, ikamet seçenekleri, barınma, vergiler, güvenlik, iklim ve maaş gibi sizi ilgilendiren destinasyonla ilgili diğer önemli faktörleri bilmek önemlidir.

Bunun için ilgili ülkelerin büyükelçiliklerinin web sitelerini, resmi medyayı araştırarak veya destinasyonda halihazırda yaşayan insanlarla konuşarak başlayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir