E-Ticaret Sitesi Kurarken Altyapı Seçimi

E-Ticaret Sitesi Altyapı Seçimi En Doğru E-Ticaret Yazılımı

E-Ticaret Sitesi Altyapı Seçimi: Doğru E-Ticaret Yazılımı Seçme Rehberi

Ölçeklenebilir ve uzun vadeli genişleme yeteneğine sahip bir e-ticaret altyapısı seçmek, çevrimiçi işinizi kurarken yapacağınız en önemli seçimlerden biridir. En iyi e-ticaret altyapısı seçmenize yardımcı olmak için tüm önemli hususları ve fikirleri kapsayan bir kılavuz hazırladık. E-ticaret altyapısı nedir sorusuna cevap vererek başlayalım.

E-ticaret altyapısı adı verilen bir yazılım programı, internet firmalarının web sitelerini, pazarlamalarını, satışlarını ve işlemlerini yapmalarını sağlar. E-ticaret sitesinin düzeni, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak sağlam bir altyapı sistemi oluşturur. Ürün pazarlama prosedürlerinizi basit ve güvenli hale getirmek, e-ticaret sitenizin altyapısına bağlıdır.

e-ticaret-danışmanı

Bir E-Ticaret Altyapısı Kullanmanın Faydaları

Basitçe söylemek gerekirse, e-ticaret altyapınız yoksa çevrimiçi rekabet etmeniz zor. İster B2B ister B2C şirketi olun, bir e-ticaret altyapısı bir çevrimiçi perakende girişiminin temelidir. Ek olarak, uygun e-ticaret altyapısı, şirketinizin personeli ve müşterileri arasındaki etkileşimi kolaylaştırabilir. Özünde, e-ticaret altyapıları, kuruluşlara hem ön uç hem de arka uçta karmaşık işlemleri yürütme yeteneği veren yazılım programlarıdır. Buna CRM, envanter kontrolü, mobil alışveriş ve web tasarımı gibi şeyler dahildir.

Özel e-ticaret çözümlerinin bulunmasından önce, firmalar kendi dahili BT ve geliştirme ekiplerini oluşturmak zorundaydı. Bu zaman alıcı ve pahalı bir süreçti. Kendi kendine oluşturulan çözümler genellikle ölçeklenebilir değildi ve diğer şirket yazılım sistemleriyle entegre edilemedi. Şu anda “ücretsiz” açık kaynak platformları mevcut, ancak kullanımınıza göre ödeme yapmanız gerekiyor.

e-ticaret alt yapısı ideasoft

E-Ticaret Sitesi Altyapı Seçimi Yaparken E-Ticaret Altyapısının Bileşenleri Nelerdir?

E-ticaret altyapısını oluşturan donanım, yazılım, ağlar vb. her bir işlevi tanımlar. Çeşitli bileşenlerin nasıl çalıştığını biliyorsanız, e-ticaret platformunu daha etkin bir şekilde kurabilirsiniz. Şimdi e-ticaret altyapısının her bir bölümüne tek tek bakalım:

Donanım

Donanım sayesinde dış dünyaya ulaşabilir ve ağınıza bağlanabilirsiniz. Bu sayede verilerinizi kullanabilir, saklayabilir ve geri alabilirsiniz. Birkaç önemli donanım öğesi şunları içerir:

Cihazlar

Hub’lar, yönlendiriciler, veri merkezleri, bilgisayarlar vb.

Sunucular

Sunucu, diğer programlara ihtiyaç duydukları özellikleri sunar. Bir araç veya bilgisayar yazılımı olabilir ve çeşitli işlevlere hizmet edebilir. Proxy sunucuları, web sunucuları, uygulama sunucuları vb. birkaç yaygın sunucudur.

Yazılım

İşletmenizi ve hizmet sağlayıcılarınızı tahmin etmek için sistem yönetimi araçları ve analitik araçlar gibi hizmetler, yazılım bileşenlerinin örnekleridir.

Yönetim hizmeti

Bir e-ticaret şirketi kurmak, içerik, veritabanları ve kaynaklar dahil olmak üzere bir dizi hizmeti yönetmeyi gerektirir. Veri merkezleri, kurumsal kaynak planlaması ve içerik yönetimi, iş üretkenliği kaynaklarının yönetimine yardımcı olan birkaç yazılım hizmetidir.

Analitik

E-ticaret her geçen gün genişledikçe, giderek daha rekabetçi hale geldi. Sonuç olarak, kapasitenizi değerlendirmek çok önemlidir. Bu, sisteminizin işlevselliğini artırır. Web analitiği ve metin analitiği çözümleri yardımıyla e-ticaret sitenizdeki site trafiğini tahmin edebilirsiniz.

Middleware

Hizmet kullanıcıları ve hizmet sağlayıcılar, Middleware aracılığıyla iletişim kurar. Bileşenler: Özel sunucular, iletişim protokolleri için veri erişimi veya bunların bir kombinasyonudur.

API

Yazılım uygulamaları oluşturmaya yönelik bir protokol veya araç, uygulama programı arabirimi olarak bilinir. Program bileşenleri arasında gerçekleşmesi gereken etkileşimleri tanımlar.

Ağ, İnternet’in iletişim kanalının yanı sıra kullanıcılar, süreçler, uygulamalar, hizmetler ve diğer ağlar için hizmetler sunar.

İnternet bağlantıları

Farklı sistemler ve prosedürler arasında bağlantılar oluşturur.

Güvenlik duvarları

Ağlarınız, güvenlik duvarları tarafından dışarıdan gelen davetsiz misafirlere karşı korunmaktadır. İzin verilen trafik türünü seçmenize olanak vererek, ekstra bir koruma derecesi sağlar.

Güvenlik hizmetleri

Güvenlik duvarları bazen bilgisayar korsanlarını uzak tutamayabilir. Güvenlik hizmetleri bu nedenle oluşturulmuştur.

Yük dengeleyici

Web veya uygulama sunucularınızın toplam yükü, yük dengeleyiciler kullanılarak dağıtılır. Ek olarak, yapılması gereken işin türüne göre talebi dağıtır.

DNS

Web siteniz için olan bir sisteme DNS denir. Alan adınız için IP adresini keşfeder.

E-Ticaret Altyapısı Seçerken Hangi Faktörleri Dikkate Almalısınız?

E-ticaret iş planlarınız için uygun altyapı seçimlerini yapmak, her şeyin yolunda gitmesini sağlar ve gelirinizi artırır. Bu nedenle, bir e-ticaret altyapısı seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Esneklik

Tüm kullanıcılar için bir e-ticaret sisteminin kullanımı basit olmalıdır. Herhangi bir değişikliğe hızla uyum sağlayabilmeli ve ölçeklenebilir bir unsur olarak yeni özellikler ve teknolojiler içermelidir.

Kullanılabilirlik

E-ticaret platformları için hizmet seçerken kullanılabilirlik çok önemlidir. Hizmetlerden biri arızalandığında, etkin performansın elde edilmesini önemli ölçüde etkiler.

Ölçeklenebilirlik

E-ticaret, yeni teknoloji ve hizmetlerin sıklıkla eklendiği ortamlarda hızla genişlediği için yeni hizmetler eklendiğinde bozulmayan bir platforma ihtiyaç duyar. Teknoloji, insan kaynakları ve yoğun trafik alanları dahil olmak üzere ölçeklenebilir altyapı gereklidir. Ayrıca, sistemin performansı yavaşlatılmamalıdır.

Güvenlik

E-ticaret, bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar, güvenlik saldırıları vb. dahil olmak üzere bir dizi tehdide açıktır. Çevrimiçi mağazanızı ağ izinsiz girişlerinden ve diğer kâr amaçlı güvenlik hizmetlerinden korumak için güvenlik duvarlarının altyapınız tarafından desteklenmesi gerekir.

Etkili Yönetim ve Planlama

Bir e-ticaret altyapısı oluşturmanın ve düzenlemenin değerini göz ardı etmek, bir e-ticaret işletmesi sahibi için kısa vadeli büyük bir hatadır. Bu nedenle işinizin gereksinimlerine ve önceliklerine uygun bir altyapıya sahip olmalısınız. E-ticaret altyapınızı yönetmek zor olsa da, dikkatli tasarım ve yönetim ile risk azaltılabilir ve çalışma süresi artırılabilir.

Bütçe

E-ticaret siteniz, çeşitli altyapı hizmet sağlayıcıları tarafından bir ücret karşılığında oluşturulabilir ve barındırılabilir. E-ticaret hizmet sağlayıcılarının uygun fiyatlı paketler sağlamasına rağmen, gerçekten uygun maliyetli olup olmadıklarını değerlendirmek için ne elde ettiğinizin farkında olmalısınız. Daha fazla ödediğinizde her zaman en iyi deneyimi elde edemezsiniz. Bu arada, en düşük seçenek genellikle ek ücretlere sahiptir. En pahalı seçenek, genellikle birkaç sağlayıcıdan çok sayıda hizmet almaktır. Bir e-ticaret altyapısı seçmeden önce aşağıdaki maddeler için bütçenize karar verin. Bunlar:

Hedef Kitle

Büyük ve ilgili bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, gerçekten sosyal medya kullanıcılarına reklam vermelisiniz. Bu nedenle, bir platformun pazarlama yeteneklerini göz önünde bulundurmak mantıklıdır. Birkaç e-ticaret altyapısı şirketi, Facebook ve Instagram yerleşik bağlayıcıları sağlar. Sonuç olarak, kullanıcılara haber akışlarında veya ana hesaplarında doğrudan pazarlama yapabilirsiniz.

Sahip Olunan Ürün Sayısı

Ana ürün hattınız için geniş bir somut ürün yelpazesi veya oldukça çeşitli varyasyonlar sağlayabilirsiniz. Sınırlı limitleri olan bir platform, büyük bir kataloğunuz varsa ve birden fazla ürün sayfasına ihtiyacınız varsa veya işinizi büyütmeyi planlıyorsanız rekabet etme özelliğinizi engeller.

Destek

Bir şeyler ters gittiğinde, altyapı tedarikçiniz bunu düzeltmek için ihtiyacınız olan yardımı size sunmalıdır. Bu nedenle sürekli olarak 24 saat acil yardım sunulmalıdır. Telefon ve e-posta yoluyla iletişim kurabileceğiniz bir servis sağlayıcı bulun.

SEO Dostu

Kullandığınız e-ticaret platformunun kapsamlı SEO araçları varsa, e-ticaret siteniz arama motoru sonuçlarında yüksek puan alır. SEO dostu bir e-ticaret platformu kurarken aşağıdakileri akılda tutmak önemlidir. Bunlar:

  • Çevrimiçi mağazanızın web sitesine bir blog eklemek
  • Kendinize ait bir alan adı kullanmak
  • Müşterilerden gelen yorumları yayınlamak

E-Ticaret Sitesi Altyapı Seçimi ve Hangi E-Ticaret Altyapıları En İyisidir?

Magento

Dahili, açık kaynaklı çözümler söz konusu olduğunda, daha önce BT’lerine veya Magento gibi geliştirme ekiplerine önemli yatırımlar yapan markalar tarafından tercih edilmektedir.

OpenCart

İnternet mağazalarını yönetmek için açık kaynaklı bir araca OpenCart denir. Platform, işletmelerin çeşitli ürün özelliklerini ve seçeneklerini yönetmesine, sonsuz sayıda vitrin ve ödeme yöntemi oluşturmasına ve herhangi bir sayıda ürün eklemesine olanak tanır. Küçük işletmeler, serbest çalışanlar ve orta ölçekli satıcılar bu seçeneği tercih ediyor.

Wix

Wix, en çok sürükle ve bırak arayüzü ve basit web sitesi kurulum süreci ile tanınır. Wix, çoğunlukla işletme sahipleri ve küçük işletmelerin diğer tasarımcıları tarafından kullanılır. Platform, hem acemiler hem de yaratıcı özgürlük arayan deneyimli web tasarımcıları için çok sevilen bir seçenektir.

Shopify

Shopify bir SaaS e-ticaret platformu satıcısıdır. 100’den az stoğu olan yeni işletmeler ve markalar tarafından çok sevilir. Shopify Plus, şirketin kurumsal ürününün adıdır.

3dcart

Başka bir SaaS e-ticaret uygulaması 3dcart’tır. API gerekli değildir; 3dcart, gelişmiş nakliye çözümleri ve çok dilli destek sunar.

WooCommerce

Bir markanın WordPress içeriğine ek olarak açık kaynaklı e-ticaret platformu WooCommerce tarafından bir alışveriş sepeti seçeneği sağlanır. Çoğu yeni işletme, e-ticaretle ilgilenen blogcular ve WordPress platformundan en iyi şekilde yararlanan şirketler bunu kullanıyor.

BigCommerce

BigCommerce, yükselen bir e-ticaret altyapısı sağlayıcısıdır ve inanılmaz derecede esnek API’lere dayalı açık SaaS platformudur. Platform, küçük işletmeler için yerleşik işlevsellik ve SEO yönetimi ile başlangıç planları sunar.

E-Ticaret Alt Yapısı Seçimi ve doğru Bir E-Ticaret Sitesi Kurma Süreci yönetmek için E-Ticaret Danışmanlık hizmetlerimden faydalanabilirisniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir