Çin’den ürün getirmek

ÇİNDEN TOPTAN ÜRÜN GETİRMEK – Gümrük Süreçleri – Sipariş İşlemleri – Alibaba Sipariş ve Nakliye

Çin’den Toptan Ürün Getirmek, Alibaba ve Çinden İthalat

ÇİNDEN TOPTAN ÜRÜN GETİRMEK – Gümrük Süreçleri – Sipariş İşlemleri – Alibaba Sipariş ve Nakliye

Çin’den toptan ürün getirmek oldukça kârlı bir iştir. Ancak hukuki prosedürler gereği ülkemize getirilmesi yasak olan bazı ürünler bulunmaktadır. Yasaklı olan bu ürünleri sipariş etseniz bile gümrükte takılır ve ürünler geri döner.

GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ FİRMALARI LİSTESİ

Çin’den getirilmesi yasak olan ürünler;

 • Kumar makinesi
 • Silahlar
 • Kozmetik ürünleri
 • Kimyasal ilaçlar
 • Canlı hayvanlar
 • Hayvan deri ve kürkleri
 • Benzin
 • Toprak ve gübre
 • Alkollü içecekler

gibi ürünler Türkiye’ye getirilmeyen ürünler arasındadır.

Çin’den Ürün Getirilirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çin’den ürün getirirken, öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Çin’den alışveriş yapacağınız birçok firma mevcuttur. Ancak firma seçimi yaparken, sitenin güvenilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için, ürün seçimizi de firma seçiminizi de dikkatli yapmanız önemlidir.

Çinden ithalat yapmak için bilmeniz gereken çok önemli hususlar var

Çin’den Ürün Nasıl Getirilir?

Çin’den ürün getirmek için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunur. Bu adımları doğru ve dikkatli bir şekilde tamamlayarak, Çin’den ürün getirme işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 • Çin’den toptan ürün getirmek için, şahıs veya limited şirketinizin olması gerekir.
 • Getireceğiniz ürünün yasaklı ürün olmaması gerekir.
 • Çin’den getireceğiniz ürünlerin yasaklı olup olmadığını kontrol etmek için Türkiye Gümrük Mevzuatı içerisinde belirtilen şartlara göz atabilirsiniz.
 • Getireceğiniz ürünlerin gümrüğe takılmaması için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız da önemlidir.

Çin’den ürün getirmeniz durumunda Dahilde İşletme Rejimine tabi olarak, rejimde iki farklı izin alınabilir. Bu izinlerden birincisi, dahilde işleme izni, dahilde işlem izin belgesidir. Dahilde işleme izin belgesi almak için, firmanızın başvuru formu ve diğer gerekli belgeleri (imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, yetki belgesi, kapasite raporu) Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne yazılı olarak, elektronik ortam üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Size uygun olan izni almanızın ardından gümrükte mal indirme sırasında da hazır bulundurmanız gereken belgeleri tamamlamanız gerekir. Bu noktaları kendiniz hazırlayacağınız gibi bu konuda uzman olan birinden de yardım alabilirsiniz.

Gümrük Süreçleri

Gümrükte, ürün indirme sırasında gerekli olan bazı belgeler vardır. Çin’den ürün aldığınızda, ticari faturanızın kaşeli ve imzalı olarak yanınızda olması gerekir. Ayrı olarak faturalarda, satılan ürünler hakkında detaylı bilginin olması ve ürünlere ödeme yaptığınızı resmeden dekontun da bulunması zorunludur.

Ürün hakkında bilgi içeren koli listelerinin olması, gümrükte aldığınız ürünlerin hangi ürün olduğuna dair inceleme yapılması durumunda oldukça fazla işinize yarayacaktır. Gerekli olan bir diğer belge ise ürünlerinizin nakliyesini deniz yoluyla gerçekleştirmeniz durumunda, almanız gereken konşimento yani deniz ulaşım belgesidir.

Ürünün üretildiği yere ilişkin belgeleri, gümrükte olmasa da ticaret odasına sunmanız gerekir. Ürünlerin, Menşei Şahadetnamesi ile gönderilmesi istenir.

Çin’den Ürün Getirirken Kargo Süreçleri

Çin’den Türkiye’ye ürün getirirken, nakliyenin takibini iyi yapmanız gerekir. Ucuz yollarla, güvenilir bir şekilde ütün getirmek için sağlam bir araştırma yapmanız şarttır.

E-ticaret faaliyetinde bulunan kişiler, ürünlerin gönderim sürecini em ucuz şekilde yaparak maliyeti azaltmak ister. Çin’den getirilen mallar, genellikle kara ve deniz yoluyla getirilmektedir. Hava yolu, ürünlerin teminini hızlı bir şekilde yapmış olsa da maliyet olarak fazla olduğum için çok gazla tercih edilen bir yol değildir. Kara ve deniz yolu ile ürünlerinizi Türkiye’ye gönderdiğinizde, ürünlerinizin eline geçme süresi ortalama olarak 10-15 gün içerisindedir. Ürünlerinizin kargo süreci başladığında, herhangi bir olumsuz durum yaşamamak için satıcı firma ile sürekli iletişim halinde olmanız ve anlaşma yapmanız gerekir.

Bu noktada, güvenilir bir kargo firmasıyla anlaşmanız çok önemlidir. Bu nedenle de gerek ürün satın alacağınız firmayı gerek ise de kargo firmasını seçerken dikkatlı olmanız sizin için saha uygun olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir