Başarılı Olmanın Bir Sırrı Var mı ?

Başarının Bir Sırrı Var Mıdır?

Başarının Bir Sırrı Var Mıdır?

İnsanlar başarılarını şanstan ziyade sıklıkla beyne, yeteneğe ve sıkı çalışmaya bağlarlar. Öte yandan başarılı insanlar, araştırmalara göre genellikle mütevazı yetenekli ancak son derece şanslı olarak karşımıza çıkıyor. Başarı ve şans arasındaki ilişkiyi incelemek için uzun zamanlar harcan profesörler, başarılı bireylerin şanslı olduğunu, ancak aynı zamanda kendi şanslarını da yarattığını iddia ediyor.

Başarılı olmak ne anlama geliyor?

Aslında ilk olarak başarının sizin için neyi tanımladığını bilmeniz gerekiyor. Bu hedef başarınızın anahtarı olacaktır. Bir işi tamamlayıp devretmek, mevcut pozisyonunuzda terfi almak veya bir günü sessizce bitirebilmek başarı örnekleridir. Başarı hakkındaki yaygın fikir birliği, daha fazla parayla sonuçlanacağıdır. Şu anda bir yerde yürürken, satılık bir mülkün ilanıyla karşılaştığınızda ve fiyatını öğrendikten sonra, satın almaya gücünüzün yeteceğine karar verseniz, kendinizi daha başarılı görür müydünüz? Çoğu zaman emeğimizi parayla anlamlandırmaya çalışırız ve başarı ona yüklediğimiz anlamdır. Ancak sizi bir soruyla baş başa bırakmak istiyoruz. Başarı gerçekten de kişinin bir ev satın alma kapasitesiyle tanımlanabilecek kadar basit midir?

Başarılı olmak neden önemlidir?

Başarılı olma arzusuyla doğarız. Ne olursa olsun başarıya ulaştığımızda memnun ve mutlu hissediyoruz. İnsanlar anlaşılır bir şekilde mutluluğa çok değer verirler ve mutluluk açıkça arzu edilir. Bu ortamda, mutluluk sıklıkla başarı ile eşitlenir. Mutluluk ise meslek psikologları tarafından değişimin bir yan ürünü olarak sıklıkla dile getirilmektedir. Bir aktiviteye tamamen dalmış olma durumu akış olarak bilinir. Yani mutluluk ve başarı, çok paraya sahip olmaktan veya bir ev satın alma yeteneğinden daha fazlasıdır. Her şey akışınızı bulmak ve sonra tatmin hissetmekle ilgilidir. Bu tatmin duygusu sadece finansal zenginliklerle ölçülmek zorunda değildir. Akışa girmek için zor bir şeye dahil olmalısınız. Daha sonra, başka bir eğlenceli meydan okuma tasarlamaya geçmeden önce bu engeli aşmanız gerekir. Akışta olduğunuzda, sürekli olarak bir hedefe doğru ilerlersiniz, ardından onu sıfırlar ve yeni bir hedef belirlersiniz. Ayrıca eğer hepimiz mutluluğun hayati olduğu konusunda hemfikirsek, o zaman başarı da olmalıdır. Ancak elbette başarıyı nasıl tanımladığımızın memnuniyetimizde önemli bir rolü olduğunu söyleyebiliriz.

Başarıda şansın önemi

Kişinin doğum yeri ve ailesi, hayatı boyunca tanıştığı insanlar gibi kontrol edilemeyen tesadüfler bazen “şans” olaylar olarak etiketlenir. Bir çalışmaya katılan bazı profesörlere göre, olağanüstü parlak ve entelektüel insanların başarılı olması bekleniyor, ancak orta derecede yetenekli ama son derece şanslı insanlar en başarılı olarak karşımıza çıkıyor. Profesörler, şans ve başarı arasında açık bir bağlantı olduğunu ve gerçek dünyada başarılı insanların benzersiz bir zekaya sahip olmadığını iddia ediyor. Bunun yerine şanslarını etkin bir şekilde kullanarak başarılı oluyorlar. Elbette kişinin önüne çıkan imkanlardan yararlanabilmesi için belli bir zeka ve yeteneğe sahip olması gerekir. Ancak zeka veya yetenek tek başına başarıyı garanti etmez. Yapılan çalışmada, üst düzey yeteneklere sahip kişilerin sadece küçük bir yüzdesi başarılı olanlar arasına katılabilmiştir.

Şanslı insanların özellikleri

Fırsatları algılama ve kullanma kapasitesi, şanslı sayılan kişilerin en önemli özelliklerinden biridir. Hayatları boyunca karşılaştıkları her durumda her zaman en doğru kararı verebilme talihinde olan insanlar, hayata pozitif bakışlarıyla dikkat çekerler. Talihsiz olduklarına inanan insanlar genellikle yeteneklidir, ancak araştırmalara göre çaba gösteremezler. Bu insanlar, önlerine çıkan fırsatları fark edemedikleri için güçlü yanlarını geliştirmekte zorlanırlar. İş hayatında başarılı olan kişilerin şanslı olduğu düşünülür, bu da yeteneklerini ve zekasını arka plana iter. Elbette, şans, kişinin başarılı olma yeteneğinde önemli bir faktör oynar. Çok çalışmak ve yükümlülüklerini tam olarak anlamak için yapılan fedakarlıklar şansla birleştiğinde, başarıya ulaşmak çok daha kolaydır.

Başarı stratejileri

Kendinize bir hedef belirleyin

Bir fikre aşık olmak, başarının en önemli anahtarını açıklar. Başarı, kendine bir hedef belirleyerek ve ona ulaşmak için ısrarla çalışarak elde edilir.

Başlamanız gerekiyor

İş başarısının temeli, aşık olduğu hedefe ulaşmak için büyük bir tutkuyla ve beklemeden harekete geçmektir.

Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz

Üretebilmenin çok çalışmanın bir sonucu olduğunu bilenler başarıya bir adım daha yakındır. Başarılı insanların en yaygın sırlarından biri, zamanı akıllıca ve stratejik olarak kullanma yeteneğidir.

Kendinizi güvenilir hissettirin

Çoğu işletme esnek olmaya hazırdır ve her çalışma ortamının kendi zaman işleyişi standartları vardır. Etkili olabilmek için önce bu süreçlerin ne olduğunu öğrenmeli, sonra onlara bağlı kalmalısınız. Kuruluşun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için güvenilir ve hedefleri her zaman geçmeye hazır olduğunuz mesajını vermek son derece faydalı olabilir.

Hatalar yapın

Hata yapmaktan asla korkmamalısınız. Başarıya giden yolda ne kadar çok hata yaparsanız, o kadar çok öğreneceksiniz. Hata yapmayan, hiçbir şey yapmıyor demektir.

Risk almalısınız

Yeteneği ve zekayı sınırlayan kalıplardan kurtularak risk alabilen, yani maceracı bir ruha sahip olanların başarı şansı daha yüksektir.

Hayal gücünüz çok önemli

Hayalleriniz gerçekten büyük olmalı. Hayallerinizin gerçeğe dönüşebilmesi için oraya ulaşmak için harekete geçin. Hayata uyum sağlayın ve kendinizi her zaman yenileyin.

Teslimat sürelerine dikkat edin

Sözünüzü tutmak ve görevlerinizi zamanında tamamlamak çok önemlidir. Her zaman son teslim tarihlerini karşılamak için çaba gösterin. Size verilen görevin zamanında teslim edildiğinden emin olun, belki de başarının en önemli anahtarlarından biri budur. Bir teslim tarihini kaçırırsanız, bu sizin itibarınızı çok kötü etkileyebilir. Bir görevi zamanında bitiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, bunu mümkün olan en kısa sürede yöneticinize bildirin.

Takıntılarınız olmamalı

Mükemmellik ile ilgilenen insanlar iş yerinde çok fazla zorluk yaşarlar. Çabaları için doğru zamanda en büyük kararları verebilenler başarılı olur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir