Amazon’da Dropshipping

Amazon Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon Dropshipping aslında bakacak olursak “stoksuz e-ticaret” olarak adlandırılabilir. Bu sisteme göre, müşteriler, satıcısından online olarak alışverişlerini gerçekleştirirler. Ürünler, satıcıdan direkt olarak ürünleri temin ederler. Tüm bunlar için Amazon üzerinden online bir mağaza açmak gerekir. Amazon dropshipping için bazı önemli hususlar var.

Amazon dropshipping üzerinde stoksuz bir şekilde ticaret yapmak için gerekli koşulları ve ortamı sağlayan bir iş yapmayı sağlayan bir online platformdur. Bu uygulamada ürünleri stoklama, fiyat belirleme, ürün tedariki ve alıcıya ürün teslimatı için birçok farklı konuda ki işlemleri satıcılar tarafından üstlenir.

Sizlere bu yazımızda ise “Amazon Dropshipping Nedir?, Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?, Amazon Dropshipping, Amazon Dropshipping ’in Avantajları Nelerdir?” gibi konularda ve sorularda sizlere yardımcı olacağız. Sizlerde bu yazımızı dikkatli bir şekilde okuyarak aklınızda bulunan Amazon Dropshipping ile alakalı birçok soruya cevap bulmuş olacaksınız.

DETAYLI KAPSAMLI YAZI İÇİN ; Görsele Tıklayın

Amazon-Dropshipping-hmk

Dropshipping Nedir?

Çoğu kişi tarafından merak edilen Dropshipping, aslında bakacak olursak depolanmış ve stoklanmış ürünleri satışa çıkarmaktır.

Dropshipping genel itibariyle sermayesi oldukça az olan veya hiç sermayeniz yoksa kredi çeken kişiler tarafından tercih ediliyor. Ancak Dropshipping ’inde bazı riskleri bulunuyor. Sistemi kısa bir şekilde özetleyecek olursak sistem genel itibariyle şöyle çalışıyor; satıcılar, stoklanmış ürünleri, fotoğraflarını, birtakım bilgilerini ve ürün hakkında bilgileri girerek ürünleri satışa sunuyorlar.

Alıcılar bu ürünü satın aldığı takdirde diğer adımlar başlıyor. Alıcılar ürünlerinizi satın aldıktan sonra ise, kullanıcılara teslimat gerçekleştirmek için kargo gibi şirketler aracılıyla ürünleri alıcılara ulaştırmanız gerekiyor. Şimdi ise sizlere bu alış-satış işlemlerinin risklerini sizlere anlatacağız.

Birinci risk; sizler satıcı olaraktan başkalarının stokladığı ve depoladığı ürünleri satıyorsunuz. Buda sizleri bir belirsizliğe sürüklüyor. Çünkü başka kişilerin depoladığı ürünler olduğu için ne zaman tükeneceği hakkında ne yazık ki kesin bir şekilde bilgiler alamıyorsunuz. Aynı zamanda, eğer ki ürünler biterse bu ürünlerin ne zaman temin edileceği hatta bir daha bu ürünün gelip gelmeyeceği bile belli değildir. Bu sebeplerden ötürü sizlerin kâr ettiği, kazanç sağladığı ürünlerinin stoku ne zaman biteceği belli olmadığı için sizleri büyük bir belirsizlik içerisinde bırakıyor.

İkinci risk; sizlerin satıcıdan alacağınız bir ürün illaki bir fiyattan satışa sunuluyor. Ancak sizlerin bu tedarikçilerden hangi fiyata veya değerinde bir fiyata alıp alamayacağınızı bilemiyorsunuz. Bir başka konu ise, satıcılar sizlere vereceği fiyatların sabit bir şekilde kalacağının bir garantisi yoktur.

Yani bugün aldığınız ürün 100 ₺ ise yarın 150 ₺ olması durumunda hiçbir şekilde itirazda bulunma hakkınız yoktur. İllaki başka alternatifler için başka satıcılara yönelebilirsiniz. Bu da satışlarınızı eskiye nazaran, artırıp azaltacağınızın hiçbir şekilde garantisi yoktur.

amazon
amazon

Amazon Dropshipping Nedir?

Amazon Dropshipping ile ilgili pek çok soru bulunuyor. Bu soruların en başında ise “Amazon Dropshipping Nedir?” sorusu akla geliyor. Kısa bir şekilde özetleyecek olursak; Dropshipping “stoksuz ticaret” anlamına gelmektedir. Bu satış işlemlerine göre, satışlar alıcılar tarafından online bir şekilde alışverişlerini gerçekleştirirler. Ürünler, ürün tedariki yapan kişiler tarafından alıcılara teslim işlemleri ile gerçekleşir. Bu Dropshipping için en uygun platform ise Amazon’dur.

Amazon, Dropshipping yapmak için en uygun platformlarda bir tanesidir. Çoğu insan Amazon üzerinden Dropshipping yaparaktan güzel kazançlar sağlıyor. Bu iş tarzından stoklanmış olan ürünleri alıcılar tarafından alınarak bir daha satışa sunuyorlar. Amazon’da bu şekilde bir döngü gerçekleşmesi kullanıcılarının istekleri doğrultusunda daha uygun ürünler almasını sağlamasına yardımcı oluyor.

Amazon üzerinde stoklanmış ürünler alan kişiler, birçok konuya hâkim olması ve aynı zamanda düzenli bir şekilde fiyat değişimlerini takip etmesi gerekiyor. Ancak bu tür konuları takip etmek için bazı geliştirilmiş sistemler vardır. Sizlerin yapması gerekenler ise ürün tedariklerini kontrol etmek, fiyat değişimlerini takip etmek ve siparişlerin teslimatı ile ilgili bazı konularda sorunsuz bir şekilde ilerlenmesine sağlamak gereklidir.

Sizlerin Amazon’da satış yapması için birkaç neden bulunuyor. Öncelikle Amazon’un dünya üzerinde olan kullanıcı sayısı, en iyi nedenlerden biridir. Dünya üzerindeki en popüler alışveriş uygulamalarından biridir. Amazon’da birde satıcılar için kendi ürünlerini satmasına olanak sağlıyor.

Ayni zamanda satıcı olan kişilerin Amazon üzerinde başarılı bir şekilde satış yapmaları için gereken bazı önlemli konular bulunuyor. Bu kurallardan sözlere örnek verecek olursak bunlardan birisi satışların 3. kişiler tarafından satışlar yapmasına izin vermiyor. Bu sebepler alışveriş sürecinde ve ürünlerin alıcılara ulaşması sonrasında herhangi bir şekilde sorun yaşanır ise tedarikçileri sorumlu tutmak yerine direkt olarak satıcıları sorumlu tutuyor. Bu da insanların mağdur olmamasını veyahut mağdur olan kişilerin mağduriyetlerinin azalmasına yardımcı oluyor.

Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon üzerinden satışlar yapmayı planlayan kişiler tarafından en çok merak edilen sorulardan birisi ise “Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?” sorusu geliyor. Öncelikle Amazon’da satış yapmak demek, hedef pazarlara satış yapmak anlamına gelir.

Amazon üzerinde mağaza açtığınız zaman ürün tedariki gibi bir takım konularda manuel veya programlar vasıtasıyla otomatik bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Satışlarda dikkat edeceğiniz en önemli husus ise, marka olan ürünlerin telif haklarından dolayı izinsiz satılmamasıdır. Amazon bu durumlar gerçekleşmesi hâlinde hesabınız geçici olacak şekilde kapatabilir veyahut kalıcı bir şekilde erişiminizi engelleyebilir. Amazon’da Dropshipping yapmak istiyorsanız bu tür konularda oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Amazon üzerinde Dropshipping yapmak için ürünleri stoklayan satıcılar tarafından almanız gerekmektedir. Bu ürünleri piyasa durumlarını ve hareketlerini oldukça dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde bu kazanç sağlayabilir veyahut kazancınızı artırabilirsiniz.

Ürünlerin stoklarının ne zaman biteceği hakkında herhangi bir şekilde kesin tahminler yapamayacağınıza göre mutlaka alternatif çözümlerinizin bulunması gerekiyor. Yoksa kısa bir süreliğine kazanç sağlamak sizler için tam anlamıyla faydalı olmayacaktır.

Sizlerin bu işten kazanç sağlamasının en büyük etkenlerinden birisi stokçulardır. O yüzden bu stokçular ile alış işlemlerini yaparken, güvenilir kişiler olmasına dikkat edin. Unutmayınız ki yatırımlarınız düşük bütçeli ancak kazançlarınızda bir o kadar yüksek bütçeli olmalıdır. Çünkü sizlerin bu işten kâr etmesi ve böylelikle kazanç sağlaması veyahut kazancını artırması gerekmektedir.

Amazon Dropshipping İçin Gerekenler Nelerdir?

Kullanıcıların merak ettiği sorulardan birisi olan “Amazon Dropshipping İçin Gerekenler Nelerdir?” sorusu en başta gelen sorulardan bir tanesidir. Amazon’da satış yapmak için gereken bazı önemli noktalar vardır. Peki, Amazon üzerinde satış gerçekleştirmek için gerekenler nelerdir?

  • l Amazon üzerinde bir satıcı hesabı açın.
  • l Satış yapabileceğiniz bir ürün bulun.
  • l Rakip satıcılar tarafından satılan ürünleri bulun.
  • l Kendinize uygun bir tedarikçi bulun.
  • l Amazon üzerinde satış yapacağınız ürünler için liste oluşturun.

Amazon’da Dropshipping Yapabilir Miyim?

Amazon üzerinde Dropshipping yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Ancak Amazon rekabetçi bir platform olduğu için sizlerin çok daha temkinli adımlar atması gereklidir. Amazon’da Dropshipping yaparak, iyi bir kazanç sağlamanız mümkündür. Ancak bunun için yukarıda anlattığımız konulara ve kurallara hâkim olmanız gereklidir.

Ürünleri tedarikçilerden düşük bir fiyattan alıp, kâr edebileceğiniz rakamlara sataraktan sizlerde Dropshipping yaparaktan kazanç sağlayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir