Alibaba'dan Toptan Ürün Almak

Alibaba’dan Toptan Ürün Almak

Alibaba’dan Toptan Ürün Almak

Alibaba.com’dan Toptan Ürün Almak Özellikle büyük miktarlarda Çin malı ithal etmeyi düşünüyorsanız, muhtemelen Alibaba web sitesi hakkında çok şey duyacaksınız. Tanınmış bir işletmeler arası (B2B) çevrimiçi toptan alışveriş sitesi Alibaba.com’dur. Gönderimizde Alibaba’dan toplu sipariş vermeyle ilgili tanıtım ayrıntılarını alabilirsiniz.

Alibaba üzerinden onbinlerce Çinli üretici ile iletişime geçebilir, istediğiniz kalite ve fiyat aralığındaki geniş ürün yelpazesini inceleyebilirsiniz. Ürün seçimini takiben minimum sipariş tutarını dikkate alarak ürün satın alabilirsiniz. Alibaba, perakende yerine toptan satış platformudur. Yurt dışından toptan mal satın alırken bir takım yasal gerekliliklere uymanız gerekir. Ek olarak, uluslararası bir para transferine ihtiyacınız olacak.

 

 

Alibaba’da Nasıl Toptan Alışveriş Yapabilirim?

Jack Ma, Çin’de 1999 yılında Alibaba.com’u kurdu. Ticari firmalar ile küçük ve orta ölçekli üreticileri veya KOBİ’leri bir araya getiriyor. Güvenilir bir platform aracılığıyla, toptan eşya alım satımı, sipariş takibi ve ödeme süreçleri sunar. Çin’de başlayan toptan e-ticaret sitesi şu anda uluslararası sahnenin kilit oyuncularından biri.

Elektronik, aksesuar ve tarım malzemeleri dahil olmak üzere çok çeşitli ürünler sunar. B2B iş modelini tercih ettiği için perakende ticaret yapmamaktadır. Alibaba hem özel şahıslardan hem de işletmelerden sipariş kabul eder. Ticari amaçlarla Türkiye’ye ürün ithal ettiğinizde, vergiler ve gümrükler dahil olmak üzere bir dizi yasal yükümlülüğe tabi olacaksınız. Alibaba toptan alışverişinin temellerini gözden geçirelim.

Üye Olmak

Adınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız ve şirket adınız gibi bilgileri girerek ücretsiz üye olabilirsiniz. Doğrulama işlemini tamamlamayı unutmayın.

Ürün ve Satıcı

Arama çubuğunu kullanarak satın almak istediğiniz ürünü bulabilirsiniz. Ürünler görsel arama yoluyla bulunabilir. Çeşitli satıcıların sunduğu maliyetler karşılaştırılabilir. Sitede satıcının kazandığı rozetlere bakabilir, ürün ve satıcı hakkındaki müşteri yorumlarını okuyabilirsiniz.

Alibaba’dan Ürün Alırken Satıcıyla İletişim

Satıcıya e-posta gönderebilir veya platform aracılığıyla onlarla iletişime geçebilirsiniz. Mallar ve nakliye hakkında kapsamlı ayrıntılar isteyebilirsiniz. Maliyet tartışılabilir. Ürünün uluslararası gümrükleme için kullanılan HS kodunu sorgulayın. Türkiye’de bu kod GTIP numarasına karşılık gelmektedir. Ürünün yasal süreci, gümrük ve vergi bilgilerini öğrenmek için bir gümrük müşavirinden yardım alın.

Sipariş

Sipariş vermeden önce numune talep edilebilir. Kaç adet ürün satın almak istediğinizi ve teslimat yöntemini seçin. Tedarikçi ile karşılıklı bir satış sözleşmesi üzerinde anlaşın ve sözleşmenizde ürünleri belirtin.

Ödeme

Kredi kartı, banka havalesi veya çevrimiçi para transferi dahil olmak üzere seçtiğiniz herhangi bir yöntem, Alibaba aracılığıyla verilen siparişle ilişkili maliyeti ödemek için kullanılabilir. Platform, ticaret güvencesi için bir çerçeve sağlar. Sevkiyat ve kargo operasyonlarını yürütmek de kolaydır. Alibaba, çeşitli nakliye seçenekleri sunar. Bu seçenekler arasından size ve satıcıya en uygun olanı seçin. Siparişinizin kargo sürecini takip edin. Ürünleriniz gümrüğe ulaştığında geçerli vergi ve gümrük vergilerini ödeyin, ardından satın aldığınız ürünleri teslim alın. Mallarınızı aldıktan sonra siparişinizi onaylayın ve satıcının ödemenizi aldığından emin olun.

 

Alibaba’dan Toptan Ürün Alımı ve Gümrük İşlemleri

Alibaba’dan toptan aldığınız zaman ithal ediyorsunuz. Çin’den ithalat yaparken yasal gerekliliklere ve düzenlemelere uymanız gerekebilir. Yasal olarak zorunlu olmasa da gümrük işlemlerinizi hızlandırmak için bir gümrük uzmanından yardım alabilirsiniz. Gümrük Müşavirleri Bilgi Sistemi, Türkiye’deki lisanslı gümrük müşavirlerinin listesine erişim sağlar. İthal etmeyi düşündüğünüz ürün için gümrük vergisi ödemeniz gerekmektedir. Türk Gümrük Tarife Tablosu, ödemeniz gereken vergi miktarını belirler. Beyannamenizi inceledikten sonra Gümrük İdaresi size ödemeniz gereken tutarı gönderecektir. Getireceğiniz ürüne göre gümrük vergisi dışında KDV, ÖTV gibi ek ücretler olabiliyor.

Çin’den Toplu Ürün Almak

Çin, kendi iç taleplerini de karşılamasına olanak tanıyan üretim altyapısı sayesinde şu anda güçlü bir küresel tedarik zincirine sahiptir. Günümüzde e-ticaretin yaygınlaşması nedeniyle birçok işletme mallarını Çin’den ithal etmektedir. Çin, ülkenin birçok ürünü daha düşük maliyetlerle üretebilmesi nedeniyle toptan alım için cazip bir yer. Alibaba’da tonlarca ürün seçeneğiniz var. Platformda, Çin’de oluşturulan özel ürünleri bulmak çok kolay. Web sitesi üzerinden doğrudan üreticilerle iletişime geçerek ürünün sertifikalarını ve laboratuvar testlerini talep edebilir, TSE ve CE uygunluğunu teyit edebilirsiniz. Ödemeyi nasıl göndereceğinizi de seçebilirsiniz.

Alibaba Üzerinden İthalat Yapmak

Çin’den ithal etmek istediğiniz bir ürünün GTIP numarasını öğrenmeniz çok önemlidir. Bir ürünün ithalata uygun olup olmadığını ve o ürün için geçerli olan güncel yasal kısıtlamaları bu sayede öğrenebilirsiniz. Çünkü bazı malların Türkiye’ye ithali yasak olabilir veya özel izinler gerekebilir. Ayrıca daha fazla vergi ödemeniz ve gümrüklere ek belgeler sağlamanız gerekebilir. Alibaba üzerinden ithalat yaparken tedarikçilerinizi dikkatli seçmelisiniz. Daha güvenli alışveriş için satıcınıza bazı sorular sorun.  Sertifikaların ve işletme lisanslarının kopyaları bu sorulardan biridir. Yasal olarak faaliyet gösteren güvenilir bir satıcı ile işlem yaptığınızı bilmeniz için bu belgeleri istemenizde fayda var.

Ürün Bilgisi

Bir ürünün nitelikleri, malzemeleri, boyutları, ambalajı, görselleri ve videoları hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Herhangi bir sorunuzla birlikte logo dahil olmak üzere ekstra taleplerinizi iletebilirsiniz.

Numune Maliyeti

B2B iş modeli, örnek ürün isteklerine alışkındır. Büyük satın almalar yapmadan önce numune alarak bir ürünü inceleyebilirsiniz. Bunun için satıcının gereksinimlerinden ve kargo ücreti gibi özelliklerden bahsedebilirsiniz.

Nakliye Şartları

Gönderim sırasında sorun yaşamamak için Incoterm (uluslararası ticaret terimleri) kısaltmalarına dikkat etmelisiniz. Yanlış karar verilmesi, kargo hasarını kimin ödeyeceği veya ürünün nasıl teslim edileceği gibi konularda etkili olabilir. Rozet uygulaması sayesinde Alibaba’da saygın satıcıları kolayca bulabilirsiniz. Platform, sağlayıcılarına üç farklı rozetten birini vererek güvenli bir atmosfer yaratmayı umuyor.

Gold Supplier

Bu rozet sahipleri ticari veya sınai onay almış firmalardır.

Verified Seller

Özünde, bir altın tedarikçidir. Ancak bunlar, kurumsal yönetişimi, üretim yöntemleri ve kapasitesi bağımsız kuruluşlar tarafından değerlendirilmiş ve tescillenmiş tedarikçilerdir.

Trade Assurance Supplier

Alibaba.com’daki sipariş ve ödeme güvence programında yer alan ve oradaki ödemeleri kabul eden bir altın tedarikçidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir