200 bin TL Ev Yapım Yardımı Nasıl Alınır

200 bin TL Ev Yapım Yardımı Nasıl Alınır?

200 bin TL Ev Yapım Yardımı Nasıl Alınır?

Oturulamayacak durumda olan evlerde yaşayan kişiler için devlet, 200 bin TL değerinde betonarme ev yardımı yapmaktadır. Bu yardımı alabilmek için bazı şartlar bulunur. Bu şartların hepsinin yerine getirilmesi durumunda yardım almaya hak kazanılır. Devlet tarafından verilen ev yapım yardımları, kategoriye göre değişiklik göstermektedir. Evin durumuna göre de değişen ev yardımları, miktar olarak da farklıdır.

Devlet Ev Yardım Miktarları

Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara devlet tarafından farklı yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar içerisinde en önemli olanı ise ev yardımıdır. Devlet tarafından verilen ev yapım ve onarım miktarı 2023 yılı için şu şekilde belirlenmiştir;

  • Ev onarım yardımı: 75 bin TL
  • Prefabrik ev yapım yardımı: 150 bin TL
  • Betonarme ev yapım yardımı: 200 bin TL

Ev Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından verilen betonarme ev yapım yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuruda bulunmaları gerekir. Yapılan başvuru sonrasında, başvuru yapan kişilerin formu incelenir ve belirtilen şartların yerine getirilip getirilmediği tespit edilir. Bu tespit sonucunda başvuru yapan kişilere olumlu veya olumsuz dönüşler yapılır.

Devlet Ev Yardımı Kimlere Verilir?

 Oturulmayacak durumda olan eski ve bakımsız evlerde yaşayan vatandaşlara, devlet tarafından destek verilmektedir. Bakım ve onarım, betonarme ev yapımı ve prefabrik ev yardımı gibi devlet tarafından verilen destekler ile vatandaşlara evlerinin düzeltilmesi için imkan sağlanıyor.

Devlet Ev Yapım Yardım Şartları Nelerdir?

  • T.C. vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Ailenin engelli, yaşlı, dul, ebeveynli aile gibi özel şartlardan herhangi birine sahip olması gerekir.
  • Hanede yaşayan kişi sayısına göre kişi başına düşen gelir miktarı 1/3’ünden az olması gerekir.
  • Ev yapılacak olan konumun ve onarım yapılacak evin tapusunun başvuru sahibine ait olması gerekir.

Devlet Ev Yapım Yardımı için Gerekli Olan Evraklar

Yardım için başvuruda bulunacak kişilerin T.C. kimlik kartları ile başvuru yapması gerekir. Sosyal Yardımlaşma Vakfının gerekli olan evrakları talep etmesi durumunda ise gerekli belgeler hazırlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir